HOCKEY BOYS 12 YEARS & UNDER SQUAD ANNOUNCEMENT

Congratulations to the following students who have made it through to the training squad for the Hockey Boys 12s team.

The next training session will be held at Shenton from 6AM until 8AM on Sunday 22nd May 2022.

Please email our Team Manager, James Naughtin, with t-shirt and socks sizing at: james.naughtin@education.wa.edu.au

 

FIRST NAME SURNAME SCHOOL
Corbyn Murakami All Saints College
Jack Gilbert Bannister Creek Primary School
Leonardo Petrou Bob Hawke College
Benjamin Lincoln Bunbury Cathedral Grammar School
Jake Blee Bunbury Catholic College
Benjamin Bejczy Christ Church Grammar School
William Simpson Christ Church Grammar School
Levi Vuletich Hale School
Kiran Finn John XIII College
Liam Atkinson Kennedy Baptist College
Ethan Boshoff Lake Joondalup Baptist College
Joshua Stott Poynter Primary School
Bryn Wilson Queen of Apostles Primary School
Humphrey Miller-McDonald Rosalie Primary School
Jake Freedman Scotch College
Sebastian Manopas Scotch College
Aubrey Mellor Scotch College
Luke Booth St Marks Anglican Community School

 

 

12s Boys Basketball Team Announcment

Congratulations to the following students who have been selected in the 2022 12 Years and Under Boys Basketball Team.

 

FIRST NAME SURNAME SCHOOL
Riley Barmentloo Hale School
Kobe Birch Holy Cross College
Thomas De Jong Saint Emilie’s Catholic Primary School
Nicholas Fenwick Willetton Senior High School
Logan Gastevski Hale School
Asher Munjodzi St Stephens, Carramar
Everett Pavic Willetton Senior High School
Dylan Redhage Wembley Downs Primary School
Eden Serjeant Rockingham Senior High School
Jaelan Toby Rockingham Senior High School

 

Reserves

FIRST NAME SURNAME SCHOOL
Zachary Allen Chisholm College
Liam Beauclarke St Joseph’s Catholic Primary School
Oscar Bishop Duncraig Senior High School
Cruz Ingleton
Jai Keene Nagle Catholic College
Tyson Portwine St Mark’s Anglican Community School
Hugh Tan Victoria Park Primary School
Kelby Taurayi Subiaco Primary School

 

12s Girls Basketball Team Announcement

Congratulations to the following students who have been selected in the 2022 12s Girls Basketball team.


Training for 21
st May 2022 will be confirmed via email this week.

 

FIRST NAME

SURNAME

SCHOOL

Amarah Mae

Sabben

Willetton Senior High School

Ashlyn

Stanford

St Marks Anglican Community School

Ava

Ramsay

Willetton Senior High School

Dakota

Dimer

Great Southern Grammar

Ella

Welsh

Willetton Senior High School

Evelyn

Hawley

Churchlands Senior High School

Gabby

Van Maanen

Churchlands Senior High School

Indyana

Stanley

Makybe Rise Primary School

Sansa

Tatum

Wembley Primary School

Tamsin

Hill

Willetton Senior High School

Reserves

Paige

Ogden

Willetton Senior High School

Jalyn

Newton-Taito

Willetton Senior High School

Boys 16 Yrs & Under Football Squad announced

Congratulations to the following students who have made it through to the next trials for the Boys 16yrs and Under Football (Soccer) team.  All players are required to attend the next round of trials on 25th May & 1st June at Hossack Reserve, Parkwood – 7:00pm – 8:15pm.

 

FIRST NAME SURNAME SCHOOL
Jake Armstrong John Curtin College of the Arts
Josh Bell Lynwood SHS
Felix Boateng Willetton Senior high school
Bailey Collingwood Safety Bay Senior High School
James Daubney  
Joel Ellery John Curtin College of the Arts
Gion Escape St. Norbert Catholic College
Kaien Lim Churchlands Senior High School
Daniel Lomas Woodvale Secondary College
Noah Lummert John Curtin College of the Arts
Joseph Mcevatt Safety Bay Senior High School
Brodie McKinlay Safety Bay senior High School
Jamie McNelis John Curtin College of the Arts
Benjamin Michael Perth Modern School
Mustafa Mohammadi Lynwood Senior High School
Ketut Muir John Curtin College of the Arts
Leroy Ncube Peter Moyes Anglican Community School
Ethan Pangilinan Chisholm Catholic College
Davin Park Willetton Senior High School
Austin Reynolds Swan Christian College
Jonathan Ricupero John Curtin College of the Arts
Leo Rietkerk John Curtin College of the Arts
Abdul Saccoh Dianella Secondary College
Jack Sprigg Sacred Heart School
Reece Strydom John Curtin College of the Arts
Regan Tulloch Mercy College
Taylor-Phoenix Wright Lake Joondalup Baptist
Cameron Zappia Rossmoyne Senior High School

 

Please contact Coach Tony Campbell if you require any further information – tony.campbell@education.wa.edu.au

State Schoolboys AFL 12 Years & Under Phase 4 Trial Notification

Again, thank you to all boys who attended the third trial phase.  The team officials were very pleased with the standard of the trials.  We congratulate the following boys who have progressed through to the Phase 4 trial on Monday 16th May.  Please understand that we will be selecting our 2022 State Team at the conclusion of this trial.  If you have any queries, in regard to this trial, please make contact with Tour Leader, Alex McLennan (0438 937 078).

 

Phase 4 Trial: Monday, 16th May

Venue:  Henderson Park

Arrival: 3.45pm

Trial: 4.00pm – 5.30pm

 

 

Name Surname School
Nate Pauline All Saints College
Troy Warner Aquinas College
Max Edwards Ashdale PS
Sebastian Murray Australind SHS
Taj Baggetta Cape Naturaliste College
Khye Reid Carine SHS
Bo Watters Carine SHS
Nikau Rowe Charthouse PS
Oscar Wilson Churchlands SHS
Mitchell Ilott Comet Bay College
Fletcher Easthope Coolbinia PS
Levi Zanich Court Grammar
Lincoln Workman Court Grammar
Harley Hough Frederick Irwin ACS
Dylan Wood Governor Stirling SHS
Aiden Martignago Harrisdale SHS
Jack Holland Harrisdale SHS
Ashley Clayton Kent St SHS
Blake Graves La Salle College
Andy Coley Maida Vale PS
Harper Payne Margaret River SHS
Oscar Roberts Melville PS
Lachlan O’Rourke Mt Lawley SHS
Jai Keene Nagle Catholic College
Travis Clarke Ocean Reef SHS
Xavier Stewart Our Lady of Mercy Australind
Jordan Gabriel Our Lady’s Assumption CC
Bailey McConnel Riverside PS
Jed McGuane Sacred Heart College
Alex Brown Sacred Heart College
Benjamin Hawkins Sacred Heart College
Marcus Ewen Servite College
Jaison Jaschinsky St Andrews CPS
Liam Beauclarke St Joseph’s CPS
Dylan Paap St Marks ACS
Archie Knight St Simon Peter CPS
Samuel Keys Trinity College
Nash Styles Trinity College
Levi Ord Warwick SHS
Remi Merenda West Leederville PS

SSWA Boys 18 yrs & Under Baseball Team announced

Congratulations to the following students who have been selected in the 2022 School Sport WA Baseball Squad.

 

FIRST NAME SURNAME SCHOOL
Jack Angeloff Carine Senior High School
Cameron Ballantine Como Senior High School
Brendon Cruze Comet Bay College
Josh Davies St Stephens Duncraig
Finlay Duncan Comet Bay College
Dawson George Ashdale Secondary College
Riley Hall Darling Range Sports College
Braydin Horsley Sacred Heart College
Cooper McDonnell Belridge Secondary College
Braydin Moyle Mercy College
Kaine Newham Woodvale Secondary College
Carlos Salas Balcatta Senior High School
Sam Sheppard Comet Bay College
Cody Van Der Graaf Darling Range Sports College

Due to current Education Department COVID restrictions not allowing interstate travel, the squad will participate in a pre-season exhibition game in late September against members of the 208 and 2016 WA championship winning teams.

An information meeting will take place via Google Meet on Wednesday 18th May starting at 7.30pm. Please click on the following code:

https://meet.google.com/tdu-cwpj-zuy

Please contact Graham Johnson for any further information: graham.johnson1@education.wa.edu.au

AUSTRALIAN FOOTBALL GIRLS 12’S FINAL TEAM ANNOUNCEMENT

Congratulations to the following students who have been selected in the Australian Rules Football Girls 12’s team.

All selected players including train-on players are required to attend a compulsory parent information evening on Monday 16th May, 4.30pm-5.45pm at SSWA Office (Tuart College – 105 Banksia St., Tuart Hill WA 6060). Please park in the Hodgson Street carpark to access Tuart College.  The Uniform fitting and meeting will be held in Room A126.

FIRST NAME SURNAME SCHOOL
Lucinta Akerman Parkwood Primary School
Gabriella Allen Roleystone Community College
Ella Banting Harrisdale Senior High School
Molly Brayshaw Matre Dei College
Sophie De Masi Mercedes College
Lara Fuller Leeming Senior High School
Charli Grau Governor Stirling Senior High School
Layla-Rose Hagerstrom
Taylor Kazmer Newman College
Shari Ketteridge St Helena’s Catholic Primary School
Mia Leinasars Court Grammar
Vienna Matera Sacred Heart College
Chelsea Natta Penrhos College
Arybella Nelson Mater Dei College
Grace Nichols Yidarra Primary School
Kaija Nielsen Inglewood Primary School
Brooke Peachey Applecross Senior High School
Olivia Ricupero Good Shepherd Catholic Primary School
Madison Sarkadi Glencoe Primary School
Isabel Seivwright Georgiana Molloy Anglican School
Trista Smoker Hocking Primary School
Madison Ware Safety Bay Senior High School
Alexa Young Ashdale Secondary College

The following students have been named as train on players.

FIRST NAME SURNAME SCHOOL
Lola Angus Newman College
Shylah Barker Aveley Secondary College
Drew Gunson Governor Stirling Senior High School
Ellyse Harvey South Halls Head Primary School
Paris Simmons Mandurah Catholic College

Thank you to the girls who trialled in Phase 3.  The standard of football was very high and all girls should be proud of making it to the final stage of selection.  We wish you everyone the best for your footballing future and hope to see girls who are still eligible at next year’s trials.

SSWA Annual General Meeting – Tuesday 31 May 2022

School Sport WA would like to announce our upcoming AGM and we welcome all SSWA members to attend;

Date: Tuesday 31 May 2022

Time: 4.00pm

Venue: Tuart College Staffroom [A105], Hodgson Street, Tuart Hill

The following items will be on the Agenda for the Meeting:

  1. Attendance and Apologies
  1. Adoption of 2021 AGM Minutes
  2. President’s Address
  3. Manager’s Report
  4. Annual Financial Report and Balance Sheet
  5. Election of Office Bearers
    • President
    • Primary Vice President
    • Primary Management Committee members [2 positions]
    • Secondary Management Committee members [3 positions]
    • Sport Coordinators
  6. Auditor Appointment
  7. General Business
  8. Notice of Motion to Amend the Constitution

The Meeting will be followed by finger food and refreshments until 6:00pm

Click HERE for the proposed ‘Notice of Motion’ to amend the SSWA Constitution.

Members are permitted to appoint another member to vote and speak on his/her behalf at the AGM. The appointment of the proxy must be in writing and signed by the member making the appointment and presented before any voting takes place. Click HERE for a Proxy Appointment Form.

Nominations for Management Committee positions and Sport Coordinator positions have closed.

Click HERE to see a list of nominees for each position

Nominations can be accepted from the floor of the AGM for positions with no current nominees.

We look forward to seeing you all at the AGM.

Hockey 12 Years & Under Girls Trial 3 Announcement

Congratulations to the following athletes who have been selected to continue through to trial 3 for the 12 Years & Under Girls Hockey Team.

Selected athletes are required to attend Melville turf at 6:00am on Sunday 15th May.

 

FIRST NAME SURNAME SCHOOL
Evie Famlonga Albany Senior High School
Matilda Burke All Saints College
Shameerhaa Thayalan Applecross Senior High School
Yashvi Joshi Balcatta Primary School
Zoe Mills Bethel Christian School
Zoe Banks Churchlands Senior High School
Lily Duckworth Corpus Christi College
Sarah Bignell Floreat Park Primary School
Nikita Sadler Golden Bay Primary School
Abby Armstrong Guildford Grammar
Alice Pigott Kapinara Primary School
Alyssa Baggio Koorana Primary School
Mercedes Baggio Koorana Primary School
Sarah Brooker Lake Joondalup Baptist College
Jaskiran Kaur Peter Carnley Anglican School
Olivia Rutter Rockingham Montessori
Jayde Veverka Santa Maria College
Emily Johnstone Santa Maria College
Charlotte Arnold St Mary’s Anglican Girls School
Isla Marinovich St Mary’s Anglican Girls School
Kate Crawford Swan Christian College
Olivia Bell Swanbourne Primary School
Poppy Evans Wembley Primary School
Molly Arnold  

16s Girls Hockey Team Announced

Congratulations to the following students who have been selected in the 2022 Girls 16’s Hockey team.

All selected players including train-on players are required to attend a compulsory parent information evening on Thursday 12th May 2022, 5.30-7.30pm at SSWA Office (Tuart College – 105 Banksia St., Tuart Hill WA 6060). Please park in the Hodgson Street carpark to access Tuart College.  The Uniform fitting will take place prior to the meeting in Room A4.  The meeting being held in Room A126.

FIRST NAME SURNAME SCHOOL
Seraphina Andrew Corpus Christi College
Ruby Bell Presbyterian Ladies College
Sascha Bowyer Saint Hilda’s Anglican School
Abby Davies Willetton Senior High School
Isabella Duff Busselton Senior High School
Alex Enslin Presbyterian Ladies College
Georgia Hiskins Como Secondary College
Jemima Hoddinott John Curtin College of the Arts
Jessica McDonald Shenton College
Madison Naish Iona Presentation College
Harper Newnham Shenton College
Grace Powell Saint Hilda’s Anglican School
Sienna Robinson All Saints College
Mischa Rodier Guilford Grammar School
Estella Weir Presbyterian Ladies College
Sarah Van De Klashorst Como Secondary College

The following students have been named as train -on players.

FIRST NAME SURNAME SCHOOL
Erin Pickering Leeming Senior High
Finlay Reimers Carine Senior High School
Caitlyn Smook Kolbe Catholic College
Ruby Williams Bunbury Senior High School
Madison Woods Santa Maria College

All selected players including train-on players are required to attend a compulsory parent information evening on Thursday 12th May 2022, 5.30-7.30pm at SSWA Office (Tuart College – 105 Banksia St., Tuart Hill WA 6060). Please park in the Hodgson Street carpark to access Tuart College.  The Uniform fitting will take place prior to the meeting in Room A4.  The meeting being held in Room A126.

The next scheduled training session will be at Shenton (Lemnos Field) from 6am to 7.35am on Saturday 22/05/2022