Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Cricket

Information

2019 CHAMPION SCHOOLS CRICKET

Who to Contact

Position Name School Email
State Sporting Assoc. Rep. Mark Sanders

Matt Neves

WA Cricket Assoc mark.sanders@waca.com.au

matt.neves@waca.com.au

 Coordinator  Peter Green  Ballajura CC  peter.green1@education.wa.edu.au
SSWA Office Contact Peter Smith peter.r.smith@education.wa.edu.au

Champion School Competition

The secondary schools cricket competitions are open to all year 10 – 12 school aged children and are conducted by the Western Australian Cricket Association (WACA) together with the Western Australian Schools Cricket Council (WASCC). The Kim Hughes Shield is the premier schools cricket competition in WA.

 

The competition’s purpose is to provide WA secondary school students with an opportunity to participate in formats of cricket suited to all levels of ability. It is also designed to encourage schools to foster in their student’s ideals of good sportsmanship, honesty and strength of application, as well as identify and consolidate a sense of loyalty to the school and a strong spirit for players, students, staff, parents and the general community.

For further details about the competition please go to the WACA website: CLICK HERE

The competitions to be contested:

· The Kim Hughes Shield 50 Over, One Day Competition

· The Graeme Wood Shield Twenty20 Competition

COMPETITION SPECIFICS
KIM HUGHES SHIELD
Nomination Now Open – Close Wed 5 December 2018

CLICK HERE TO NOMINATE

Cost No cost
DATE AND TIME OF COMPETITION Round Robin – TBC, likely week commencing 11th February, 2019 (Week 2, Term 1)

Grand Final – Monday 1st April 2019 (TBC pending Sheffield Shield Fixtures). Venue: WACA

GRAEME WOOD SHIELD T20 COMPETITION
Nomination Due Now Open – Close Wed 5 December 2018

CLICK HERE TO NOMINATE

Cost No cost
DATE AND TIME OF COMPETITION Round Robin –  TBC, likely week commencing 18th February 2019 (Term 1, Week 3)

6-7 weeks of competition

Enter up to TWO teams (Note* Only one of the teams will be eligible to make it through to the finals stage)

Grand Final – Wednesday 3rd April 2019 (Peet Park, Kewdale)

Click HERE for Information Pack

Click HERE for 2018 fixtures

GEOFF MARSH  and PETA VERCO SHIELDS – TBA
Nomination Due  TBA

CLICK HERE TO NOMINATE

Cost No cost
DATE AND TIME OF COMPETITION TBA
For more information please contact  Matt Neves at the WACA on 9265 7226

Nomination

Cricket Champion Schools Nomination

To nominate please submit your nomination form via the WACA Nomination Page.

Results and History

Results and History

YEAR NO. OF TEAMS DIVISION RESULT SPORT COORDINATOR
2018 Kim Hughes Shield John Forrest SC

Peter Green
Ballajura CC

Graeme Wood Shield
(Y10-12)
St Marks ACS
2017 14 Kim Hughes Shield Belridge SC

Peter Green

Ballajura CC

41 Graeme Wood Shield

(Y10-12)

Mazenod College
 11 Geoff Marsh Shield

South (Y10-12)

 Lesmurdie SHS
 9 Geoff Marsh Shield

North (Y10-12)

 Shenton College
 6 Geoff Marsh Shield

Peel (Y10-12)

Mandurah Catholic College
 5 Peta Verco Shield

North (Y10-12)

John Forrest SHS
 5 Peta Verco Shield

South (Y10-12)

 Corpus Christie College
 5 Peta Verco Shield

Peel (Y10-12)

 Mandurah Catholic College
 65 Year 7-8 Boys MILO T20 Blast School Cup Tranby College
 42 Year 7-8 Girls MILO T20 Blast School Cup Mandurah CC
 45 Year 9-10 Boys MILO T20 Blast School Cup Mandurah Baptist College
 27 Year 9-10 Girls MILO T20 Blast School Cup John Forrest SC
2016 13 Kim Hughes Shield John Forrest Secondary College

Peter Green

Ballajura CC

48 Graeme Wood Shield

(Y10-12)

Mazenod College
11 Geoff Marsh Shield

(Y10-12)

South – Lesmurdie SHS
9 Geoff Marsh Shield

(Y10-12)

North – Shenton College
9 Geoff Marsh Shield

(Y10-12)

Peel – Mandurah Catholic College
5 Peta Verco Shield

(Y10-12)

North – John Forrest Secondary College
6 Peta Verco Shield

(Y10-12)

South – Emmanuel Catholic College
6 Peta Verco Shield

(Y10-12)

Peel – Mandurah Catholic College
50 Year 9-10 Boys MILO T20 Blast School Cup Emmanuel Catholic College
 32 Year 9-10 Girls MILO T20 Blast School Cup Mandurah Catholic College
 70 Year 7-8 Boys MILO T20 Blast Boys Cup Kent St SHS
 45 Year 7-8 Girls MILO T20 Blast School Cup John Forrest

Secondary College

2015 13 Kim Hughes Shield John Forrest

Secondary College

 Peter Green

Ballajura CC

 

 

 

 

46 Graeme Wood Shield  Christian Brothers College, Fremantle
12 Geoff Marsh Shield South – Corpus Christi
10  Geoff Marsh Shield North – Ballajura Community College
10  Geoff Marsh Shield Peel – Frederick Irwin ACS
6  Peta Verco Shield North – John Forrest Secondary College
5  Peta Verco Shield South – Emmanuel Christian College
4 Peta Verco Shield  Peel – Frederick Irwin ACS
40 Year 9-10 Boys MILO T20 Blast School Cup  Christian Brothers College, Fremantle
20  Year 9-10 Girls MILO T20 Blast School Cup All Saints College
40 Year 7-8 Boys MILO T20 Blast School Cup  John Forrest

Secondary College

20 Year 7-8 Girls MILO T20 Blast School Cup  John Forrest

Secondary College

2014 12 Kim Hughes Shield Kent St SHS Peter Green
Ballajura CC
39 Graeme Wood Shield Mazenod College
12 Geoff Marsh Shield South – Corpus Christi
4 Geoff Marsh Shield Rockingham – Mandurah CC
6 Peta Verco Shield South – Kelmscott SHS
3 Peta Verco Shield Rockingham – Frederick Irwin ACS
8 T20 Blast Secondary School Cup (Boys) North Year 7-8 – Butler College
8 T20 Blast Secondary School Cup (Boys) North Year 9 – Perth Modern School
4 T20 Blast Secondary School Cup (Girls 7-9) North – Swan Valley Anglican Community School
14 T20 Blast Secondary School Cup (Boys) South 8-9 – CBC Fremantle
4 T20 Blast Secondary School Cup (Boys) South Year 7 – Emmanuel Catholic College
5 T20 Blast Secondary School Cup (Girls 7-9) South – Corpus Christi College
 2013 125  Kim Hughes Shield  Belridge SHS Peter Green
Ballajura CC
 Graeme Wood Shield  Corpus Christi College
 Geoff Marsh Shield Corpus Christi College
 Peta Verco Shield  Kelmscott SHS
 2012     125   Kim Hughes Shield Kent St SHS Peter Green
Ballajura CC
 Graeme Wood Shield Albany SHS
Geoff Marsh Shield Corpus Christi College
Peta Verco Shield Emmanuel CC
 2011  Kim Hughes Shield Kent St SHS Peter Green
Ballajura CC
  Graeme Wood Shield Kent St SHS
 Geoff Marsh Shield CBC Fremantle
Peta Verco Shield Emmanuel CC
2010 125  Kim Hughes Shield John Forrest SHS Peter Green
Ballajura CC
Graeme Wood Shield Albany SHS
 Geoff Marsh Shield CBC Fremantle
Peta Verco Shield Rockingham SHS
Milo in2 Cricket

Boys North

CBC Fremantle
Milo in2 Cricket

Girls North

Newman College
Milo in2 Cricket

Boys South

Corpus Christi College
Milo in2 Cricket

Girls South

Emmanuel Catholic College
2009 125 Kim Hughes Shield Bunbury SHS Peter Green
Ballajura CC
Graeme Wood Shield Leeming SHS
 Geoff Marsh Shield St Norbert College
Peta Verco Shield Carine SHS
2008 121 Kim Hughes Shield John Forrest SHS Peter Green
Ballajura CC
Graeme Wood Shield Mazenod College
 Geoff Marsh Shield Lesmurdie SHS
Peta Verco Shield Kelmscott SHS
2007 115 Kim Hughes Shield John Forrest SHS Peter Green
Ballajura CC
Graeme Wood Shield Bunbury SHS
 Geoff Marsh Shield Lesmurdie SHS
Peta Verco Shield Kelmscott SHS
2006 87 Kim Hughes Shield Kent St SHS Peter Green
Ballajura CC
Graeme Wood Shield All Saints College
 Geoff Marsh Shield Lesmurdie SHS
Peta Verco Shield Kelmscott SHS
2005 73 Kim Hughes Shield Kent St SHS Peter Green
Ballajura CC
Graeme Wood Shield Ballajura SHS
 Geoff Marsh Shield Kent St SHS
Peta Verco Shield Santa Maria College
2004 57 Boys Super 8s John Forrest SHS Peter Green
Ballajura CC
Girls Super 8s Kelmscott SHS
2003 91 Open Wesley College Peter Green
Ballajura CC
Boys Super 8s Kent St SHS
Girls Super 8s Kelmscott SHS
2002 91 Open Kent St SHS Peter Green
Ballajura CC
Boys Super 8s Ballajura CC
Girls Super 8s Kelmscott SHS
2001 91 Open Kent St SHS Peter Green
Ballajura CC
Boys Super 8s Ballajura CC
Girls Super 8s Kent St SHS