Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Orienteering

Information

2019 PRIMARY SCHOOLS ORIENTEERING CHAMPIONSHIPS

Who to Contact

Position Name Organisation Email
Event Organiser Janet Fletcher Orienteering WA oawa.schoolchamps@gmail.com
  SSWA Sport Coordinator Anthea Feaver  Christ Church GS adf@hotmail.com.au
Office Contact Robyn Brierley  SSWA Offcie robyn.brierley@education.wa.edu.au
 State Sporting Assoc. Rep. Anthea Feaver  Christ Church GS adf@hotmail.com.au

The event is open to any primary or secondary student enrolled in any Government or Non Government school in the state. Courses involve students running through park, trails and bush.

COMPETITION SPECIFICS
Nomination Due TBA (LATE ENTRIES CAN NOT BE ACCEPTED)
Cost $12.00 per individual; $22 per pair

(Orienteering WA Junior members: $8.00 per individual; $14 per pair)

 

Invoices are incorporated in the Registration Form.  No separate invoices will be issued.

Electronic bank payment is preferred.

Any cheques should be made payable to Orienteering Association of WA

DATE  OF COMPETITION TBA
Venue Lake Leschenaultia
ENTRY PROCEDURE Entries will open 18 June

For further details please click HERE

START TIMES Event will commence at 10.30 am with runners sent at one or two-minute intervals.  The event will conclude with presentations at approximately 1.00 pm
competition classes Individual Girls 10 & under

Individual Boys 10 & under

Pairs 10 & under

Individual Girls 11-12

Individual Boys 11-12

Pairs 11-12

Presentations Awards will be presented to the first 3 placegetters in both individual and pairs categories.

 

A trophy will be presented to the Champion Primary School. To determine the Champion Primary School points will be allocated to the first six finishers in each category.

Additional Information Two weeks prior to the Championships, participating schools and individuals will receive final instructions, including directions to the event, event information, and a copy of the map showing a mock course that can be used to help students understand the map and prepare for the event.

Results and History

Results and History

YEAR NO. OF COMPETITORS RESULT SPORT COORDINATOR
2018 337 St Brigid’s PS Anthea Feaver – Christ Church GS
2017 480 Oberthur PS Steve Fletcher – Strathalbyn CC
2016 417 Steve Fletcher – Strathalbyn CC
2015 1157 St Brigid’s School Steve Fletcher – Strathalbyn CC
2014 889 Oberthur PS Steve Fletcher – Strathalbyn CC
 2013 896  St Brigid’s School Steve Fletcher – Quinns BC
2012 808  St Brigid’s School Ian Dalton – Emmanuel CC
2011 689  St Brigid’s School Ian Dalton – Emmanuel CC
2010 811  St Brigid’s School Ian Dalton – Emmanuel CC
2009 646 Ian Dalton – Emmanuel CC
2008 Ian Dalton – Emmanuel CC
2007  811  Frederick Irwin ACS Ian Dalton – Emmanuel CC
2006  580  Home Schooling Group Ian Dalton – Emmanuel CC
2005  487  Home Schooling Group Ian Dalton – Emmanuel CC
2004  433  Armadale PS Ian Dalton – Emmanuel CC
2003  28  Armadale PS Ian Dalton – Emmanuel CC
2002 18 Armadale PS Jill Elderfield – Bunbury CGS
2001 18 Armadale PS Graeme Braid – Ballajura CC
2000 18 Armadale PS Graeme Braid – Ballajura CC