Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Tennis

Information

2019 CHAMPION SCHOOLS TENNIS

Tennis Australia    sunsmart logo   healthway logo

Who to Contact

Position Name School Email
 Coordinator Andrea Rundle  Katanning TAFE  Andrea.Rundle@education.wa.edu.au 
Office Contact Robyn Brierley robyn.brierley@education.wa.edu.au
 Metropolitan Tournament Director Jason Marrable  6462 8300  jmarrable@tennis.com.au
 Country  Tournament Director  Jason Marrable  6462 8300 jmarrable@tennis.com.au

Champion School Competition

The Sunsmart Schools Tennis Classic is the largest participation tennis tournament in Western Australia. It is an inter-school teams event catering to both Metropolitan and Country schools across the state.

The Sunsmart Schools Tennis Classic includes 3 major events:  The Slazenger Cup (incorporating the Mursell Shield) and the Herbert Edwards Cup for secondary students and the Academy Plate for primary students.

 

2019 METRO Fact Sheet Secondary

2019 SCHOOLS CLASSIC Event Information

COMPETITION SPECIFICS

metropolitan

Nomination Due Friday 8 March 2019
Cost $55 per team [ TBC subject to change dependent on nomination numbers )
events Slazenger Cup/Mursell Shield: Years 7 – 12

Herbert Edwards Cup: Years 7 – 9

DATE AND TIME OF

COMPETITION

Herbert Edwards Cup

Girls Herbert Edwards Cup – Monday 25 March (8.30am – 3.30pm)

Boys Herbert Edwards Cup – Tuesday 26 March (8.30am – 3.30pm)

Finals – Follow on the same day (3:30 – onwards)

 

Slazenger Cup/Mursell Shield

Girls Slazenger Cup/Mursell Shield Monday 1 April (8.30am – 3.30pm)

Boys Slazenger Cup/Mursell Shield – Tuesday 2 April (8.30am – 3.30pm)

Finals – Follow on same day (3:30 – onwards)

 

Reserve or Additional days if required

Monday 8 April to Friday 12 April 2019

Venue Playoffs and Finals:

State Tennis Centre

Alexander Park Tennis Club
Belmont Park Tennis Club (TBC)
Robertson Park Tennis Club (TBC)

COMPETITION SPECIFICS

country

Nomination Due Friday 22 February 2019
Cost $55 per team [ TBAC subject to change dependent on nomination numbers )
events Herbert Edwards Cup: Years 7 – 9 (separate boys & girls events)

Mursell Shield: Years 7 – 12 (separate boys & girls events)

DATE AND TIME OF

COMPETITION

Playoffs:

Finals Events:

 

Midwest 
Date:  Term 4 2019
Contact: Jason Marrable: Jmarrable@tennis.com.au

 

Central Districts
Herbert Edwards Cup
Venue: Cunderdin Tennis Club

Date:    Thursday 14 March 2019
Contact: Lara Morrell:  morrell@bordernet.com.au

 

Slazenger Cup/Mursell Shield

Venue: Cunderdin Tennis Club

Date:    Thursday 14 March 2019

Contact: Lara Morrell:  morrell@bordernet.com.au

 

Upper Great Southern   
Herbert Edwards Cup
Venue: Narrogin Tennis Club

Date:  Mon

Contact: Heidi Cowcher: zone4@wn.com.au

 

Slazenger Cup/Mursell Shield
Venue: Narrogin Tennis Club

Date: TBA

Contact:  Heidi Cowcher: zone4@wn.com.au

 

Eastern Districts:
Herbert Edwards Cup

Venue: Narembeen Tennis Club
Date: TBA
Contact: Jason Marrable: Jmarrable@tennis.com.au

 

Mursell Shield

Venue: Narembeen Tennis Club
Date: TBA
Contact: Jason Marrable: Jmarrable@tennis.com.au

 

South West 
Herbert Edwards Cup
Venue:  Bunbury Tennis Club

Date: Friday 1 March 2019

Contact: Jason Marrable: Jmarrable@tennis.com.au

 

Slazenger Cup/Mursell Shield             
Venue: Bunbury Tennis Club

Date: Friday 1 March 2019

Contact: Jason Marrable: Jmarrable@tennis.com.au

 

Lower Great Southern  
Herbert Edwards Cup and Slazenger Cup
Venue: Lawley Park Tennis Club and Great Southern Grammar

Date: Thursday 7 March 2019
Contact:Jason Marrable: Jmarrable@tennis.com.au

 

Slazenger Cup/Mursell Shield      

Venue: Lawley Park Tennis Club

Date: Thursday 7 March 2019

Contact: Jason Marrable: Jmarrable@tennis.com.au

 

Great Southern  
Herbert Edwards Cup

Venue: Katanning Country Club

Date: TBA

Contact: Andrea Rundle: Andrea.rundle@education.wa.edu.au

 

Slazenger Cup/Mursell Shield

Venue:  Katanning Country Club

Date: TBA

Contact: Andrea Rundle: Andrea.rundle@education.wa.edu.au

Venue Playoffs: Held at country centres indicated

Finals Event: See Above Metro Competition Dates

Nomination

Tennis Champion Schools Nomination

Please complete the below nomination form by the due date. An invoice will be sent to all nominated schools in due course.

Thank you for choosing to be involved in a School Sport WA Champion Schools event.

Please click below to nominate;

Metro Nomination

Country Nomination

Results and History

 

Results and History

YEAR NO. OF TEAMS DIVISION RESULT SPORT COORDINATOR
2018 Metro – 121

Country – 43

Metro Andrea Rundle
Herbert Edwards Cup – Boys Applecross SHS
Herbert Edwards Cup – Girls Applecross SHS
Slazenger Cup – Boys Christ Church GS
Slazenger Cup – Girls Applecross SHS
Country
Herbert Edwards Cup – Boys Georgiana Molloy AS
Herbert Edwards Cup – Girls St Mary Mackillop
Mursell Shield – Boys Bunbury Catholic College
Mursell Shield – Girls Bunbury Catholic College
2017  Metro – 129

Country – 58

 

 

 

 

 

 

 

Metro Andrea Rundle

Katanning SHS

 

 

 

 

 

 

Herbert Edwards Cup – Boys Applecross SHS
Herbert Edwards Cup – Girls Applecross SHS
Slazenger Cup – Boys Applecross SHS
Slazenger Cup – Girls Applecross SHS
Mursell Shield – Boys Trinity College
Mursell Shield – Girls John Forrest SHS
Country
Herbert Edwards Cup – Boys  Great Southern Grammar
Herbert Edwards Cup – Girls  Great Southern Grammar
Mursell Shield – Boys Bunbury Catholic College
Mursell Shield – Girls Bunbury Catholic College
    2016    Metro – 125

Country -105

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Metro  Andrea Rundle

Katanning SHS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Slazenger – Boys Applecross SHS
Slazenger – Girls Applecross SHS
Mursell – Boys Carine SHS
Mursell – Girls Applecross SHS
Herbert Edwards Boys Applecross SHS
Herbert Edwards – Boys – Div 2 John Forrest
Herbert Edwards – Girls Applecross SHS
Herbert Edwards – Girls – Div 2 Frederick Irwin
Country
Herbert Edwards – Boys  Great Southern Grammar
Herbert – Edwards – Girls Great Southern Grammar
Mursell – Boys Bunbury Catholic College
  2015 Metro – 76

 

Country – 15

Metro  Andrea Rundle

Katanning SHS

Slazenger – Boys Applecross SHS
Slazenger – Girls Applecross SHS
Mursell – Boys  Applecross SHS
Mursell – Girls  Applecross SHS
Herbert Edwards – Boys Applecross SHS
Herbert Edwards – Girls Applecross SHS
Country
Herbert Edwards – Boys Bunbury Catholic College
Herbert Edwards – Girls Great Southern Grammar
Mursell – Boys Mt Barker Community College
Mursell – Girls Geraldton Grammar School
2014 Metro Andrea Rundle

Katanning SHS

Slazenger – Boys Applecross SHS
Slazenger – Girls Penrhos College
Mursell – Boys CBC Fremantle
Mursell – Girls John Forrest SC
Herbert Edwards – Boys Applecross SHS
Herbet Edwards – Girls Applecross SHS
Country
Herbert Edwards – Girls Nagle Catholic College
Herbert Edwards – Boys Geraldton Grammar
Mursell Girls – Bunbury Cathedral
Mursell – Boys Georgiana Molly
 Mursell – Boys Div 2 Bunbury Catholic College
2013 Metro
Andrea Rundle

Katanning SHS

Slazenger – Boys Applecross SHS
Slazenger – Girls Applecross SHS
Mursell – Boys John Forrest SHS
Mursell – Girls John Forrest SHS
Herbert Edwards – Boys

8-10 Division 1

Applecross SHS
Herbert Edwards – Girls

8-10 Division 1

Applecross SHS
Herbert Edwards – Boys

8-10 Division 2

Applecross SHS
Herbert Edwards – Girls

8-10 Division 2

Applecross SHS
Country
Herbert Edwards – Boys Bunbury Cathedral Grammar
Herbert Edwards – Girls Bunbury Cathedral Grammar
Mursell – Boys Great Southern Grammar
Mursell – Girls Nagle Catholic College
 2012 Metro – 108

Country – 128

Metro
 Andrea Rundle

Katanning SHS

Slazenger – Boys Applecross SHS
Slazenger – Girls Applecross SHS
Mursell – Boys Applecross SHS
Mursell – Girls Applecross SHS
Herbert Edwards – Boys

8-10 Division 1

Applecross SHS
Herbert Edwards – Girls

8-10 Division 1

Applecross SHS
Herbert Edwards – Boys

8-10 Division 2

Perth Modern School
Herbert Edwards – Girls

8-10 Division 2

Shenton College
Country
Herbert Edwards – Boys Kearnan College
Herbert Edwards – Girls Nagle Catholic College
Mursell – Boys Bunbury Catholic College
Mursell – Girls MacKillop Catholic College
 2011 Metro
Andrea Rundle

Katanning SHS

 

Slazenger – Boys Applecross SHS
Slazenger – Girls Applecross SHS
Mursell – Boys Carine SHS
Mursell – Girls Applecross SHS
Herbert Edwards – Boys

8-10 Division 1

Applecross SHS
Herbert Edwards – Girls

8-10 Division 1

Applecross SHS
Herbert Edwards – Boys

8-10 Division 2

Perth Modern School
Herbert Edwards – Girls

8-10 Division 2

Shenton College
Country
Herbert Edwards – Boys Great Southern Grammar
Herbert Edwards – Girls Great Southern Grammar
Mursell – Boys Bunbury Catholic College
Mursell – Girls MacKillop Catholic College
 2010 Metro – 107 Teams

Country – 59 Teams

Metro  Lee Jarvinen

Applecross SHS

Slazenger – Boys Applecross SHS
Slazenger – Girls Applecross SHS
Mursell – Boys CBC Fremantle
Mursell – Girls Applecross SHS
Herbert Edwards – Boys

8-10 Division 1

Applecross SHS
Herbert Edwards – Girls

8-10 Division 1

Applecross SHS
Herbert Edwards – Boys

8-10 Division 2

John Forrest SHS
Herbert Edwards – Girls

8-10 Division 2

Corpus Christi College
Country
Herbert Edwards – Boys Nagle Catholic College
Herbert Edwards – Girls Nagle Catholic College
Mursell – Boys Nagle Catholic College
Mursell – Girls Nagle Catholic College
 2009 Metro Lee Jarvinen

Applecross SHS

Slazenger – Boys Applecross SHS
Slazenger – Girls Applecross SHS
Mursell – Boys Corpus Christi College
Mursell – Girls  Kent Street SHS
Herbert Edwards – Boys

8-10 Division 1

 Applecross SHS
Herbert Edwards – Girls

8-10 Division 1

Applecross SHS
Herbert Edwards – Boys

8-10 Division 2

Kent Street SHS
 Herbert Edwards – Girls

8-10 Division 2

Corpus Christi College
Country
Herbert Edwards – Boys St Josephs
Herbert Edwards – Girls Nagle Catholic College
Mursell – Boys Great Southern Grammar
Mursell – Girls
 2008 Metro Lee Jarvinen

Applecross SHS

Slazenger – Boys John Forrest SHS
Slazenger – Girls Applecross SHS
Mursell – Boys Kent Street SHS
Mursell – Girls St Brigids College
Herbert Edwards – Boys

8-10 Division 1

Applecross SHS
Herbert Edwards – Girls

8-10 Division 1

Applecross SHS
Herbert Edwards – Boys

8-10 Division 2

Applecross SHS
Herbert Edwards – Girls

8-10 Division 2

Kent Street SHS
Country
Herbert Edwards – Boys Nagle Catholic College
Herbert Edwards – Girls Nagle Catholic College
Mursell – Boys Nagle Catholic College
Mursell – Girls Nagle Catholic College
 2007 Metro – 74 Teams

Country – 88 Teams

Metro Lee Jarvinen

Applecross SHS

Slazenger – Boys Applecross SHS
Slazenger – Girls Applecross SHS
Mursell – Boys Kent Street SHS
Mursell – Girls Kent Street SHS
Herbert Edwards – Boys

8-10 Division 1

Applecross SHS
Herbert Edwards – Girls

8-10 Division 1

Applecross SHS
Herbert Edwards – Boys

8-10 Division 2

John Forrest SHS
Herbert Edwards – Girls

8-10 Division 2

Santa Maria College
Country
Herbert Edwards – Boys Great Southern Grammar
Herbert Edwards – Girls Esperance SHS
Mursell – Boys Nagle Catholic College
Mursell – Girls Nagle Catholic College
 2006 308 Metro Lee Jarvinen

Applecross SHS 

Slazenger – Boys Applecross SHS 2
Slazenger – Girls Applecross SHS 1
Mursell – Boys CBC Fremantle
Mursell – Girls Corpus Christi College
Herbert Edwards – Boys

8-10 Division 1

Applecross SHS 1
Herbert Edwards – Girls

8-10 Division 1

Applecross SHS
Herbert Edwards – Boys

8-10 Division 2

Applecross SHS 2
Herbert Edwards – Girls

8-10 Division 2

Mercedes 1
Country
Herbert Edwards – Boys Nagle Catholic College
Herbert Edwards – Girls Nagle Catholic College
Mursell – Boys Bunbury Catholic College
Mursell – Girls Busselton SHS
2005 308 Metro
 Angela Green

Applecross SHS

Slazenger – Boys Applecross SHS
Slazenger – Girls Applecross SHS
Mursell – Boys Woodvale SHS
Mursell – Girls Applecross SHS
Country
8/9 Boys Kojonup DHS
8/9 Girls Nagle Catholic College
Open – Boys Cunderdin Ag
Open – Girls Nagle Catholic College
Primary Pingelly DHS
 2004  Metro Angela Green

Applecross SHS

Open – Boys Applecross SHS
Open – Girls Applecross SHS
Mursell – Boys Lynwood SHS
Mursell – Girls St Norbert
8/9 Boys – Div 1 Applecross SHS
8/9 Girls – Div 1 Applecross SHS
8/9 Boys – Div 2 Corpus Christi College
8/9 Girls – Div 2 Applecross SHS
Country
8/9 Boys Nagle Catholic College
8/9 Girls Nagle Catholic College
Open – Boys Manjimup SHS
Open – Girls Nagle Catholic College
Primary Esperance SHS
 2003 340 Country Angela Green

Applecross SHS

8-10 Boys Kulin DHS
8-10 Girls Nagle SHS
Yr 11-12 Nagle SHS
Primary Bunbury PS
2002 13 Boys Applecross SHS Angela Stockdale

Applecross SHS

Girls Applecross SHS
2001 13

 

Boys Applecross SHS Peter Drew

Tennis West

Girls Applecross SHS
2000 13 Boys Safety Bay SHS Angela Green

Armadale SHS

Girls Applecross SHS
2018 Metro –

Country –

Metro Andrea Rundle

Katanning SHS

Herbert Edwards Cup – Boys Applecross SHS
Herbert Edwards Cup – Girls Applecross SHS
Slazenger Cup – Boys Christ Church GS
Slazenger Cup – Girls Applecross SHS
Mursell Shield – Boys
Mursell Shield – Girls
Country
Herbert Edwards Cup – Boys Georgiana Molloy AS
Herbert Edwards Cup – Girls St Mary Mackillop
Mursell Shield – Boys Bunbury Catholic College
Mursell Shield – Girls Bunbury Catholic College