Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Swimming

Information

2020 CHAMPION SCHOOLS SWIMMING

Who to Contact

Position Name School Email
Coordinator Fiona Haigh  Churchlands SHS  fhaigh@churchlands.wa.edu.au
Office Contact Lynda Merritt lynda.merritt@education.wa.edu.au 
 Convenor  SSWA  9264 5799  school.sport@education.wa.edu.au
 State Sporting Assoc. Rep.  Swimming WA

Champion School Competition

COMPETITION SPECIFICS
Nomination Due Friday 7 February 2020
Cost $500 TBC

Schools will be invoiced upon nomination or can pay via the PAY HERE tab, once nominated.

Note: Entry costs at HBF Stadium:

$4  School Students – Competitors/Spectators 

$4  Adult Spectators 

All staff free [Schools are to inform HBF Stadium of their numbers on the day of the carnival and a tax invoice will be forwarded to the school]

A late withdrawal fee of up to 100% may be charged by SSWA

 

DATE AND TIME OF COMPETITION Events commence at 9.45am  for C,D,E Divisions and 9.35 am for A & B Divisions

E Division – Monday 16 March 2020

D Division – Tuesday 17 March 2020

C Division – Wednesday 18 March 2020

B Division – Thursday 19 March 2020

A Division –  Friday 20 March 2020

Schools will be graded based on their results in 2019. The top two from each carnival will be promoted to the next division and the bottom two will be relegated to a lower division.  SSWA reserves the right to further adjust divisions to cater for nomination variations and changes in schools status.

Divisions are listed in the Information Booklet and below

DIVING COMPETITION For Information on the Secondary Diving Competition on Wed 20 March Click HERE
Venue HBF Stadium, Stephenson Ave, Mt Claremont WA
information booklet 2020 Information Booklet  – Click  HERE
2020 Swimming Divisions – Click  HERE 

SCHOOLS’ BRIEFING NOTES Including School Officials Roster – Click HERE

event programs 2020  Event Program – Division A & B – Click HERE Please note start time of 9.35am

2020 Event ProgramDivision A & B with columns – Click HERE

2020 Event Program – Division C, D, E – Click  HERE 

2020 Event ProgramDivision C, D, E  with columns – Click HERE

risk management

HBF Stadium – Certificate of Currency – Click HERE

HBF Stadium & HBF Arena Emergency Response Procedures – Click HERE

SSWA Confirmation of Cover – Click HERE 

Risk Management General Guidelines Click HERE 

Schools’ Supervisory Requirements for SSWA Swimming Carnivals

Nomination

Swimming Champion Schools Nomination

Please complete the nomination form below by the due date. Payment should be made via the PAY HERE tab upon nomination.

Thank you for choosing to be involved in a School Sport WA Champion Schools event.

Click HERE to nominate

Results and History

Results and History

Secondary Swimming History of Results 2000-2019

Secondary Swimming History of Records 2007-2019

 

YEAR NO. OF TEAMS DIVISION EVENT RESULTS INDIVIDUAL CHAMPIONS HOUSE TOTALS ALL STARS SPORT COORDINATOR
2019 40 A Division 2019 – A Division 2019 – A Division 2019 – A Division Fiona Haigh
Churchlands SHS
B Division 2019 – B Division 2019 – B Division 2019 – B Division
C Division 2019 – C Division 2019 – C Division 2019 – C Division
D Division 2019 – D Division 2019 – D Division 2019 – D Division
E Division 2019 – E Division 2019 – E Division 2019 – E Division
2018 40 A Division 2018 – A Division 2018 – A Division 2018 – A Division
B Division 2018 – B Division  2018 – B Division  2018 – B Division
C Division  2018 – C Division 2018 – C Division  2018 – C Division
D Division 2018 – D Division  2018 – D Division  2018 – D Division
E Division 2018 – E Division  2018 – E Division  2018 – E Division
F Division 2018 – F Division 2018 – F Division 2018 – F Division
2017  40 A Div  2017 – A Division  2017 – A Division  2017 – A Division SSWA
B Div  2017 – B Division
2017 – B Division 2017 – B Division
C Div 2017 – C Division  2017 – C Division  2017 – C Division
D Div  2017 – D Division  2017 – D Division  2017 – D Division
E Div 2017 – E Division 2017 – E Division 2017 – E Division
2016  39 A Div  2016 – A Division 2016 – A Division 2016 – A Division  2016 All Stars SSWA
B Div  2016 – B Division  2016 – B Division 2016 – B Division
C Div  2016 – C Division  2016 – C Division  2016 – C Division
D Div  2016 – D Division  2016 – D Division  2016 – D Division
E Div 2016 – E Division 2016 – E Division 2016 – E Division
2015 39 A Div  2015 – A Division  2015 – A Division 2015 – A Division  2015 All Stars SSWA
B Div 2015 – B Division  2015 – B Division 2015 – B Division
C Div  2015 – C Division 2015 – C Division 2015 – C Division
D Div 2015 – D Division  2015 – D Division 2015 – D Division
E Div 2015 – E Division 2015 – E Division 2015 – E Division
2014 36 A Div 2014 – A Division 2014 – A Division 2014 All Stars SSWA
B Div 2014 – B Division 2014 – B Division
C Div 2014 – C Division 2014 – C Division
D Div 2014 – D Division 2014 – D Division
E Div 2014 – E Division 2014 – E Division
2013 37 A Div 2013 – A Division 2013 – A Division  SSWA
B Div 2013 – B Division 2013 – B Division
C Div 2013 – C Division 2013 – C Division
D Div 2013 – D Division 2013 – D Division
E Div 2013 – E Division 2013 – E Division
2012 37 A Div 2012 – A Division 2012 – A Division    2012 All Stars SSWA
B Div 2012 – B Division 2012 – B Division
C Div 2012 – C Division 2012 – C Division
D Div 2012 – D Division 2012 – D Division
E Div 2012 – E Division 2012 – E Division
2011 37 A Div 2011 – A Division 2011 – A Division 2011 All Stars SSWA
B Div 2011 – B Division 2011 – B Division
C Div 2011 – C Division 2011 – C Division
D Div 2011 – D Division 2011 – D Division
E Div 2011 – E Division 2011 – E Division
2010 37 A Div 2010 – A Division 2010 – A Division  2010 All Stars SSWA
B Div 2010 – B Division 2010 – B Division
C Div 2010 – C Division 2010 – C Division
D Div 2010 – D Division 2010 – D Division
E Div 2010 – E Division Boys2010 – E Division Girls 2010 – E  Division Boys2010 – E  Division Girls
2009 39 A Div 2009 – A Division 2009 – A  Division 2009 All Stars Paul BirchMethodist Ladies College
B Div 2009 – B Division 2009 –  B Division
C Div 2009 – C Division 2009 – C  Division
D Div 2009 – D Division 2009 – D  Division
E Div 2009 – E Division 2009 – E  Division
2008 38 A Div 2008 – A Division 2008 – A  Division   2008 All Stars Paul BirchMethodist Ladies College
B Div 2008 – B Division 2008 – B  Division
C Div 2008 – C Division 2008 – C  Division
D Div 2008 – D Division 2008 – D  Division
E Div 2008 – E Division 2008 – E  Division
2007 37 A Div 2007 – A Division 2007 – A  Division Paul BirchGlencoe Primary School
B Div 2007 – B Division 2007 – B  Division
C Div 2007 – C Division 2007 – C  Division
D Div 2007 – D Division 2007 – D  Division
E Div 2007 – E Division 2007 – E  Division
2006 38 A Div 2006 – A Division 2006 – A  Division Sacha BradleyForrestfield Senior High School
B Div 2006 – B Division 2006 – B Division 
C Div 2006 – C Division 2006 – C Division 
D Div 2006 – D Division 2006 – D Division 
E Div 2006 – E Division 2006 – E Division 
2005 43 A Div 2005 – A Division 2005 – A Division  Sacha BradleyForrestfield Senior High School
B Div 2005 – B Division 2005 – B Division 
C Div 2005 – C Division 2005 – C Division 
D Div 2005 – D Division 2005 – D Division 
E Div 2005 – E Division 2005 – E Division 
8 – 10 Div 2005 – Yr 8-10 Division 2005 – Yr 8-10 Division
2004 40 A Div Rossmoyne SHS Carine Peter WardenSIDE
B Div Willetton SHS Mullaloo Beach
C Div Mt Lawley SHS Rossmoyne
D Div Perth Modern School Willetton
E Div Como SC Mt Lawley
2003 40 A Div Carine SHS Carine Peter WardenSIDE
B Div Forrestfield SHS F Field
C Div John Curtin College John Curtin
D Div Eastern Hills SHS E Hills
E Div Ballajura SHS Ballajura
2002 40 A Div Carine SHS Peter WardenSIDE
B Div Shenton College
C Div Thornlie SHS
D Div Greenwood SHS
E Div Warnbro CHS
2001 39 A Div Carine SHS Peter WardenSIDE
B Div Forrestfield SHS
C Div Willetton SHS
D Div Thornlie SHS
E Div Hamilton SHS
F Div Lakeland SHS
2000 43 A Div Carine SHS Peter WardenSIDE
B Div Kelmscott SHS
C Div Kalamunda SHS
D Div Como SC
E Div Thornlie SHS
F Div John Forrest SHS