Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Futsal

Information

2019 CHAMPION SCHOOLS FUTSAL

Who to Contact

Position Name School Email
 Coordinator  Tony Carvajal  Banksia Park PS  tonylcarvajal@gmail.com

Mobile: 0450 742 636

Office Contact Peter Smith peter.r.smith@education.wa.edu.au

Champion School Competition

COMPETITION SPECIFICS
 

 The involvement of new schools is welcomed for 2019

Futsal Laws and Rules for Primary Championships

Nomination Due TBA
$100* per team *Subject to change dependent on nomination numbers. SSWA will invoice schools after the regional championships.
DATE AND TIME

 

Girls and Boys Primary Futsal Regional Championships 2019

 

These are the proposed Futsal Centres but are subject to nominations and availability.

 

Bibra Lake Pro Futsal Centre Regional Championship   Friday, 29 November TBC

 

Ballajura Pro Futsal Centre Regional Championship  Tuesday, 26 November TBC

 

Kingsway Indoor Stadium Regional Championship  Tuesday, 26 November TBC

 

Kwinana Rec Regional Futsal  Championship  Monday, 25 November TBC

 

Leeming Rec Regional Futsal Championship  Friday, 29 November TBC 

 

Girls and Boys Primary Futsal State Championships 2019

Venue: Bibra Lake Pro Futsal Centre

FORMAT OF COMPETITION TBA
FIXTURES and championship information TO SCHOOLS TBA
School Requirements TBA
 

Please contact the Primary Futsal Sport Coordinator on 0450 742 636 or email tonylcarvajal@gmail.com.

Nomination

Futsal Champion Schools Nomination

Please complete the below nomination form by the due date. An invoice will be sent to all nominated schools in due course.

Thank you for choosing to be involved in a School Sport WA Champion Schools event.

Please click HERE to nominate;

Results and History

Results and History

YEAR NO. OF TEAMS DIVISION RESULT SPORT COORDINATOR
2018 24 Southern Region Boys Champions Phoenix Primary School

Boys Runners-Up Parkwood Primary School

Most Valuable Players: Chika Uguwumba (Parkwood) and Lucas Ali (Phoenix)

 

Girls Champions  Parkwood Primary School Most Valuable Player:

Girls Runners-Up Phoenix  Primary School

Most Valuable Player: Diane Alejo (Phoenix)

 

Tony Carvajal

(Banksia Park)

Northern Region Boys Champions South Coast Baptist College

Boys Runners-Up Peter Moyes’ Anglican

Most Valuable Player: Jake Fryer (South Coast Baptist College)

 

Girls Champions  Rosaslie Primary School

Girls Runners-Up South Coast Baptist College

Most Valuable Player: Daisy Groenewald-Shield (Rosalie Primary School)

Girls State Championships  Champions: Rosalie Primary SchoolRunners Up: South Coast Baptist

 

Girls MVP:

Daisy Groenewald-Shield (Rosalie Primary School)

Boys State Championships Champions:South Coast Baptist College

Runners Up: Phoenix Primary School

 

Boys MVP:

Tino Mutema (South Coast Baptist College)