Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Sport Coordinators

School Sport WA appoints Sport Coordinators for a 2 year term at the Annual General Meeting in March/April each year. Please follow the links below for more information or contact SSWA Office.

 

SPORT COORDINATOR – Roles & Responsibilities

Sport Coordinator Nomination Form 2019

 

School Sport WA would like to acknowledge the following 2018 Sport Coordinators;

Secondary Sport Coordinators

Sport

First Name

Surname

School

AFL Boys Justin Burt* John Forrest SC
AFL Girls Geoff Hayes* Mandurah Senior College
Badminton vacant
Baseball vacant
Basketball Nathan Trengove* Warwick SHS
Cricket Peter Green* Ballajura Community College
Cross Country Mike Wrenn* SSWA
Para Sports Lorraine Feddema SSWA
Equestrian Jannine Thomasson SSWA
Football Richard DeFraine SSWA
Golf Susan Thomson Kelmscott SHS
Hockey Boys Andrew Mellor Como Secondary College
Hockey Girls Allyce Sewell* Manjimup SHS
Netball Lauren McCaig* Gilmore College
Orienteering Anthea Feaver Christ Church Grammar School
Rugby League  Isaac  Thomas  Rockingham SHS
Softball Scott Sullivan* Cloverdale Primary School
Surfing Scott Cameron* Margaret River SHS
Swimming Fiona Haigh Churchlands SHS
Tennis Andrea Rundle Katanning SHS
Touch Trevor Twose* Lakeland SHS
Track & Field Sasha Pomeroy Churchlands SHS
Triathlon Ian Dignon* Duncraig SHS
Volleyball Carly Walters SSWA
Water Polo Gemma Hadley Floreat PS

Primary Sport Coordinators

Sport

First Name Surname School
AFL Matt Baseden SSWA
Basketball Alex McLennan Camboon PS
Cricket Clayton Bird Woodland Grove PS
Cross Country Peter Della Vedova SSWA
Equestrian Jannine Thomasson SSWA
Football Tony Carvajal* Banksia Park PS
Golf  Susan Thomson* Kelmscott SHS
Handball Mike Zyrucha* North Woodvale PS
Hockey Keith Harper* Parkwood PS
Netball Marion Burt* Samson PS
Rugby League  Louise  Smith  Kapinara PS
 Softball Scott  Sullivan Bull Creek PS
Swimming / Table Tennis John Lawniczak West Greenwood PS
Tennis Alison Kirk Geographe PS
Touch Debbie Quan Brookman PS
Triathlon Peter Della-Vedova* SSWA

* Appointed 2018