STATE 12 YEARS & UNDER GIRLS FOOTBALL (SOCCER) STATE TEAM ANNOUNCEMENT

Congratulations to the following students who have been selected in the 2024 12 Years & Under Girls Football (Soccer) State Team who will compete at the School Sport Australia Championships at Lark Hill, Port Kennedy in October.

FIRST NAME

SURNAME

SCHOOL

Andrea

Koloska

Ashdale Secondary School

Juan

Chirapurath Bibin

Burrendah Primary School

Selena

Costarella

Chisholm Catholic College

Stella

Vlahos

Chisholm Catholic College

Lila

Voigt

Churchlands Senior High School

Sage

McInnes

Creaney Primary School

Diana

Cyrbja

John Curtin College of the Arts

Sienna

Smart

John Curtin College of the Arts

Abby

Bastock

Lake Joondalup Baptist College

Madison

Navias

Lake Joondalup Baptist College

Lola

Mura

Mel Maria College

Milena

Popovic

South Coast Baptist College

Evie

Christensen

Vasse Primary School

Congratulations also to the following girls who have been selected as Train On players. Please check your emails for information and details regarding this role.

FIRST NAME

SURNAME

SCHOOL

Victoria

McGrath

Chisholm Catholic College

Ruby

Nilandra

Lynwood Senior High School

Ava-Lily

Vanderdeyl

Peter Moyes Anglican Community School

Esther

Impano

St. John Bosco College

Audrey

Moloney

Swan Christian College

A Training, Uniform Fitting and Parent Information session will be held for team members at Aubin Grove Recreation Centre starting at 1pm next Saturday 25th May.

 

Thank you to all players who trialled and attended sessions this year. Looking forward to seeing eligible players in 2025.

AFL BOYS 15 YEARS & UNDER STATE TEAM ANNOUNCEMENT

Thank you to all boys who attended the third trial phase which was of a very high standard. 

We thank the boys and their families for travelling long distances and applying themselves so well.  

We congratulate the following boys who have been selected for the Championships on the Gold Coast.

FIRST NAME

SURNAME

SCHOOL

Jake

Oliver

Aquinas College

Lucas

Dravitzki

Aquinas College

Taj

Allan

Bunbury Catholic College

Kade

Carthew

Canning Vale College

Gus

Mourish

Carey Baptist College

Tom

Clements

Carine Senior High School

Lachlan

Sheldrick

Christchurch Grammar School

Ewan

Thomson

Comet Bay College

Hayden

Symons

Court Grammar School

Jayke

Taylor

Darling Range Sports College

Noah

Hannaford

Emmanuel Catholic College

Lloyd

Browne

Governor Stirling Senior High School

Angus

Abbonizio

Hale School

Campbell

Creyk

Hale School

Jacob

Kee

Hale School

Saxon

Carr

Kolbe Catholic College

Hunter

Bewick

Lake Joondalup Baptist College

Mitchell

Baker

Leeming Senior High School

James

Artemis

Leeming Senior High School

Fynn

Tomasini

Mazenod College

Lachlan

Jones

Ocean Reef Senior High School

Axel

Walsh

Trinity College

Henry

Clarey

Trinity College

Aidan

Martignago

Wesley College

Hunter

Hearn

Willetton Senior High School

 

Boys listed as ‘Train-ons’ are invited to continue to attend training with the main squad.
 For all intents and purposes, they are part of the squad right up until the week before the team travels to the National Championship.

Train-ons

Ashton

Nichols

Aquinas College

Beau

Falloon

Australind Senior High School

Coby

Douglas

Cecil Andrews Senior College

Noah

Howard

Comet Bay College

Dylan

Dunlop

Darling Range Sports College

Hudson

Sanders

Mandurah Baptist College

George

Hemmingway

Mater Dei College

Reid

Foot

Nagle Catholic College

Jett

Edwards

Trinity College

Will

Jones

Wesley College

After our training session on Monday 20th May (starting at 4:00pm at Robinson Reserve), we will be having our Uniform Fitting and Parent Information Meeting at Tuart College (Hodgson St Entrance, Tuart Hill) starting at 5:00pm.

 

 At least one parent must be in attendance as this meeting outlines all information relating to being selected and it’s an opportunity to ask questions.
 
Parents of Train-ons are asked to also attend in the event of their son having to attend the tour as an injury replacement. 
 
The uniform fitting and parent meeting should last approximately 90 – 120 minutes.

Further Program information & training/practice game schedules will be emailed out in due course.
If you have any queries, please make contact with Tour Leader, Justin Burt (0413 512 912) or [email protected] .

 

AFL 15S GIRLS INTERSTATE TEAM ANNOUNCEMENT

Congratulations to the students who’ve been selected for the State Schoolgirls AFL 15s team, representing WA at the National Championships to help on the Gold Coast late July. There will be at parent information evening held at Tuart College on May 22 starting at 4pm, followed by a uniform fitting.

FIRST NAME

SURNAME

SCHOOL

Shante

Anderson

Cecil Andrews College

Zeeahra

Anderson

Ursula Frayne Catholic College

Ava

Bates

Santa Maria College

Tiama

Collard

Comet Bay College

Swayde

Follows

Dale Christian College

Lucy

Gilbey

St Mary’s Anglican Girls School

Jasmine

Giles

Sacred Heart College

Charlize

Guidi

Bunbury Cathedral Grammar School

Tahlia

Head

Mandurah Catholic College

Alexis

Henderson

Merredin College

Teah

Houlihan

Wanneroo Secondary College

Ruby

Howell

Belmont City College

Olivia

Keady

Santa Maria College

Addison

Martin

Kolbe Catholic College

Vienna

Matera

Sacred Heart College

Arybella

Nelson

Mater Dei College

Amberley

Osborne

Presbyterian Ladies College

Dhiyaana

Perera

Carine Senior High School

Matilda

Power

Penrhos College

Penelope

Punaivaha

Governor Stirling High School

Valentina

Santostefano

Carine Senior High School

Mia

Shelley

Peter Moyes Anglican Community School

Elizabeth

Sims

Penrhos College

Trista

Smoker

Wanneroo Secondary College

Elizabeth

Young

Mater Dei College

TRAIN ON PLAYERS

Caitlin

Boss

Sacred Heart College

Ainslie

Keady

Santa Maria College

Tanaya

Prentice

Kolbe Catholic College

Isabelle

Seivwright

Mater Dei College

Ella

Wiinschl

Mercedes College Perth

Train on players may attend parent night to get uniform sizing as a back up in case they become selected later. They will continue to train with the squad until the championships.

 

Interstate Diving Team Announcement

Congratulations to the following students who have been selected in the WA Diving team to travel to Adelaide in August.

 

FIRST NAME

SURNAME

SCHOOL

Anna

Csontos

Penrhos College

Isabella

Galvao

Santa Maria College

Alannah

Hood

St Mary’s Anglican Girls’ School

Makaylah

Larkin-Boys

Churchlands Senior High School

Hannah

Min Oo

Santa Maria College

Emily

Wallace

St Mary’s Anglican Girls’ School

Siena

Wood

St Mary’s Anglican Girls’ School

A reminder to all team members that the compulsory Parent Information Evening and uniform try-on will be at
Tuart College (Time – TBC).

 

HOCKEY 12S BOYS INTERSTATE TEAM ANNOUNCEMENT

Congratulations to the following students who have been selected in the 2024 12s Boys Hockey Team to travel to Cairns in August.

FIRST NAME

SURNAME

SCHOOL

Ben

Weston

Aquinas College

Craig

Jones

Belridge Senior High School

Will

Blee

Bunbury Catholic College

Xander

Bennett

Christ Church Grammar School

Xavier

Wharton-Street

Corpus Christi College

Bodhi

O’Brien

Creaney Primary School

Isaac

Gissing

Frederick Irwin Anglican College

Davin

Singh

Hale School

Jaxon

Robertson

Joondalup Primary School

Frederick

Schaper

Kensington Primary School

Alfred

Miller-McDonald

Rosalie Primary School

Garrett

Babon

Scotch College

Lorens

Groot

Shenton College

Troy

Price

Willetton Primary School

TRAIN-ON MEMBERS

Lucas

Sexton

Parkerville Primary School

Jeremy

Wates

Rosalie Primary School

Alex

Kretschmer

Sacred Heart College Sorrento

Benjamin

Couanis

Swanbourne Primary School

TRAINING/ ADDITIONAL DETAILS

 

Training will be held from 5:45am until 7:45am at the following venues:

May – Lemnos Stadium (Shenton Turf)

June – Hale

July/August – Lemnos Stadium (Shenton Turf)

All squad members are encouraged to continue training and maintaining the intensity that is currently being experienced during sessions. Any feedback sought is happy to be provided.

There will be an information session and uniform fitting this Wednesday that all selected boys and parents are required to attend. Please refer to the email from Jimmy for additional information.

CRICKET 12S BOYS STATE TEAM ANNOUNCED

Congratulations to the following students who have been selected in the 12s Boys Cricket team to travel to Adelaide in November

FIRST NAME

SURNAME

SCHOOL

Garrett

Babon

Scotch College

Edward

Barnes

St Peter’s Primary School

Ivan

Bhoumick

Rostrata Primary School

Cooper

Chilman

Swan Valley Anglican

Duke

Danby

Aquinas College

Jesse

Diamanti

Tranby College

Sanithu

Gunasekara

Willetton Primary School

Aaryan

Kanvinde

Shenton College

Aarnav

Pavan

Bletchley Park Primary School

Angus

Rudd

Padbury Catholic Primary School

Sahib

Singh

Salvado Catholic School Byford

Caleb

Varley

Kent Street Senior High School

Thivain

Wijayathunga

Woodlands Primary School

TRAIN-ON PLAYERS

Cooper

Kinsella

Mater Christi Primary School

Asher

Varkey

Tranby College

Daniel

Vucic

Newman College

Leo

Wheeldon

Kennedy Baptist College

Hector

Wilkinson

South Padbury Primary School

Training details will be announced later in the year.  We will be looking to begin training in August.

FOOTBALL (SOCCER) 16S BOYS SQUAD ANNOUNCEMENT

Congratulations to the following students who have been selected for the next stage of the Boys 16yrs and Under Football (Soccer) team.

FIRST NAME

SURNAME

SCHOOL

Jayden

Ispiroglu

John Curtin College of the Arts

Ollie

Andrews

Woodvale Secondary College

Jacob

Leahy

Mazenod College

Parker

Johnson

Safety Bay Senior High School

Caleb

Campbell

Lynwood Senior High School

Jared

Lawther

Lake Joondalup Baptist College

Jack

Wilson

Lynwood Senior High School

Daniel

Baker

Mazenod College

Antonio

Gatani

South Coast Baptist College

Marcus

Menara

Mazenod College

Roman

Dilello

Lynwood Senior High School

Abdulrahman

Barham

John Curtin College of the Arts

Tinashe

Washaya

Swan Christian College

Lennon

Matthews-Goobie

St Norbert College

Alfie

Hewings

John Curtin College of the Arts

Dylan

O’Lane

Lake Joondalup Baptist college

Ahmet

Atak

Lynwood Senior High School

Event

Kadenge

John Septimus Roe Anglican Community School

Aaron

Mukundu

Lake Joondalup Baptist College

Matthew

Santich

Balcatta Senior High School

Bailey

Pilton

Hammond Park Secondary College

Stefan

Sotirovski

Dianella Secondary College

Mack

Williams

Chisholm Catholic College

Boys selected in next stage to be at Hossack Reserve Tuesday 14th May for 6:45pm for game against Ashfield 18s.

Tuesday 21st May, 6:15pm at Olympic Kingsway for game against Kingsway 18s.

 

The above selected will also receive an email from the team officials.

HOCKEY 15S GIRLS INTERSTATE TEAM ANNOUNCEMENT

Congratulations to the following students who have been selected in the 15 Years & Under Girls Hockey team to travel to the Gold Coast in July/August.

FIRST NAME

SURNAME

SCHOOL

Chloe

Hindmarsh

Churchlands Senior High School

Peyton

Ritchie

Como Secondary College

Zoe

Galliott

Como Secondary College

Lilly-Anne

Banyard

Como Secondary College

Asha

Steinkrug

Iona Presentation College

Jaime

McDonald

Iona Presentation College

Kate

Schipper

Iona Presentation College

Rishika

Kharola

Lynwood Senior High School

Laila

Arnold

Mercedes College

Chelsea

Harris

Perth Modern School

Freya

Wakefield

Presbyterian Ladies College

Khadija

Elnadi

Presbyterian Ladies College

Lucy

Bannerman

Presbyterian Ladies College

Saskia

Lehmann

Presbyterian Ladies College

Matilda

Connelly

Santa Maria College

Rubia

Dorfman

St Mary’s Anglican Girls School

TRAIN ONS

Hannah

Bredenkamp

Georgiana Molloy Anglican School

Lara

Healy

Seton Catholic College

Charlotte

Graham

Shenton College

Georgia

Gwynne

St Mary’s Anglican Girls School

All selected players including train-on players are required to attend a compulsory parent information / uniform fitting evening on Monday 13th May 2024, 5.45 – 7.45pm at SSWA Office (Tuart College – 105 Banksia St., Tuart Hill WA 6060). Please use the Hodgson Street carpark to access Tuart College. The Uniform fitting will take place prior to the meeting in Room A4. The meeting being held in Room A126.

The next scheduled training session will be at Shenton (Lemnos Field) from 6:30 – 7.50am, Saturday 11/05/2024 (Please arrive 15 minutes before training time).

Congratulations to the players selected!

AFL 12S BOYS INTERSTATE TEAM ANNOUNCEMENT

Congratulations to the following players who have been selected in the 2024 AFL Boys 12 Years & Under State team.

NAME

SURNAME

SCHOOL

Grayson

Ahrens

Aquinas College

Louis

Lynch

Aquinas College

Kemp

Martin

Aquinas College

Tommy

Martin

Aquinas College

Lawson

Brown

Bunbury Cathedral Grammar School

Myles

Repacholi

Bunbury Catholic College

Tyler

Mellor

Bunbury SHS

Max

Laycock

Corpus Christi College

Jayrell

Robinson-Miller

Court Grammar School

Noah

Wainwright

Court Grammar School

Taj

Chapman

Duncraig SHS

Bentley

Hough

Frederick Irwin Anglican School

Henry

James

Frederick Irwin Anglican School

Bede

Halford

Geraldton Grammar School

Nate

Pickford

Hale School

Connor

Dent

Mater Dei College

Logan

Russell

Northshore Christian Grammar School

Emilio

Colreavy

Our Lady of Fatima Palmyra

Dylan

Luton

Prendiville Catholic College

Kobe

Klumpp

Sacred Heart College

Gethin

Humphreys

St Columba’s Bayswater

Jacob

Bond

The Montessori School Kingsley

Daniel

Kinsman

Ursula Frayne Catholic College

TRAIN-ONS

Sebastien

Marsh

Bunbury Cathedral Grammar School

Garett

Babon

Scotch College

Jack

Henderson

St Mary MacKillop College Busselton

Boys listed as ‘Train-ons’ are invited to continue to attend training with the main squad.  For all intents and purposes, they are part of the squad right up until the week before the team travels to the National Championship.

 

The first training session will be at Grenville Reserve, 267 Hector St in Tuart Hill on Monday 13th May.  Training will start at 4.00PM.  Any player not able to attend training should let Tour Leader, Alex McLennan, know as soon as possible prior to that training session.

 

After our training session on Monday 13th May we will be having our Uniform Fitting and Parent Information Meeting at Tuart College (Hodgson St Entrance, Tuart Hill) starting at 4.45PM.  At least one parent must be in attendance as this meeting outlines all information relating to being selected and it’s an opportunity to ask questions.  Parents of Train-ons are asked to also attend in the event of their son having to attend the tour as an injury replacement.  The uniform fitting and parent meeting should last approximately 90 – 120 minutes.

 

Further information will be emailed out in due course.

AFL 15 YEARS & UNDER BOYS SQUAD ANNOUNCED

Thank you to all boys who attended the second trial phase.  We congratulate the following boys who have progressed through to the Phase 3 trial. 
Following the Phase 3 trial on Thursday 16th May we will be selecting a travelling group of 25 boys along with train-ons. 

If you have any queries regarding this trial please make contact with Tour Leader, Justin Burt (0413 512 912).

Phase 3 Trial: Thursday, 16th May 
Venue: Rockingham
Registration: 9.00AM (Mike Barnett Sports Complex)
Time: 9.00AM – 3.30PM

FIRST NAME

SURNAME

SCHOOL

Cambell

Brown

Aquinas College

Taitt

Abbott

Aquinas College

Jake

Oliver

Aquinas College

Kye

Inferrera

Aquinas College

Ashton

Nichols

Aquinas College

Lucas

Dravitzki

Aquinas College

Beau

Falloon

Australind Senior High School

Patrick

Button

Bob Hawke College

Taj

Allan

Bunbury Catholic College

Kade

Carthew

Canning Vale College

Gus

Mourish

Carey Baptist College

Levi

Ord

Carine Senior High School

Tom

Clements

Carine Senior High School

Coby

Douglas

Cecil Andrews Senior College

Lachlan

Sheldrick

Christchurch Grammar School

Gabriel

Giltrow

Churchlands Senior High School

Jai

Keene

Comet Bay College

Ewan

Thomson

Comet Bay College

Jai

Brown

Comet Bay College

Noah

Howard

Comet Bay College

Hayden

Symons

Court Grammar School

Alon

Berman

Darling Range Sports College

Dylan

Dunlop

Darling Range Sports College

Jayke

Taylor

Darling Range Sports College

Kobe

Clucas

Emmanuel Catholic College

Logan

Rowe

Emmanuel Catholic College

Noah

Hannaford

Emmanuel Catholic College

Lloyd

Browne

Governor Stirling Senior High School

Karo

Flessas

Governor Stirling Senior High School

Charlie

Crotty

Governor Stirling Senior High School

Djeran

Cuimara

Guildford Grammar

Xavier

Daniel

Guildford Grammar

Angus

Abbonizio

Hale School

Campbell

Creyk

Hale School

Jacob

Kee

Hale School

Ash

Senini

Hammond Park Secondary College

James

Money

John Tonkin College

Zinzan

Clark

Kalgoorlie Boulder Community High School

Saxon

Carr

Kolbe Catholic College

Hunter

Bewick

Lake Joondalup Baptist College

Mitchell

Baker

Leeming Senior High School

James

Artemis

Leeming Senior High School

Jethro

Davison

Mandurah Baptist College

Hudson

Sanders

Mandurah Baptist College

George

Hemmingway

Mater Dei collage

Fynn

Tomasini

Mazenod College

Mitchell

Grabski

Mazenod College

Reid

Foot

Nagle Catholic College

Alex

Kingwell

Newman College

Lachlan

Jones

Ocean Reef Senior High School

Thomas

Rigby

Sacred Heart College

Charlie

Williams

Scotch College

Declan

Kabelka

Swan Christian College

Jett

Edwards

Trinity College

Axel

Walsh

Trinity College

Henry

Clarey

Trinity College

Adrian

Carles

Ursula Frayne Catholic College

Reeve

Sheldon

Wesley College

Aiden

Martignago

Wesley College

Will

Jones

Wesley College

Hunter

Hearn

Willetton Senior High School

Further details will be emailed.

Uniform – Trial jumper will be provided.