Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Rowing

Information

Who to Contact

           

POSITION     NAME     SCHOOL     EMAIL  

 Coordinator

 SSWA

 9264 4879

 school.sport@education.wa.edu.au

Office Contact

Peter Smith

 

peter.r.smith@education.wa.edu.au

 Convenor

 SSWA

 9264 5799

 school.sport@education.wa.edu.au

 State   Sporting Assoc. Rep.

Jennifer Matthies

9364 3905

 development@rowingwa.asn.au

SunSmart School Sport WA Rowing State Championship Competition

COMPETITION SPECIFICS

NOMINATION DUE

Entries close 11:59 PM 6th August, 2017 via tab above

View the list of available events to enter here

COST

Non-current members of Rowing WA must pay $16.50 (incl GST) for a one-day membership fee to cover insurance. Current Rowing WA members are exempt
  Event Entry – $8.80 (inc GST) per seat per event

DATE AND TIME OF COMPETITION

Saturday, 12th August, 9am – 5pm  

(Subject to change due to amount of entries and adverse weather conditions)

VENUE

Champion Lakes Regatta Centre, Henley Drive, Champion Lakes

INFORMATION BOOKLET

Click here to view the list of available events

Click here to view more information about the Sunsmart School Sport WA Rowing State Championship including the Event Rules

EVENT PROGRAMS

For an indicative guide on timings view last year’s schedule.

RISK MANAGEMENT

Rowing WA – Certificate of Currency – Click HERE

SSWA Confirmation of Cover – Click HERE

Risk Management General Guidelines Click -  HERE

 

Nomination

Results and History

Results History

 

Year

No. of Teams

Division

Result

Sport Coordinator

2009

  Boys  

Pierre Pougnault – Rowing WA

Girls  

2008

  Boys  

Pierre Pougnault – Rowing WA

Girls  

2007

  Boys

TBA

 
Girls

TBA

2006

  Boys

TBA

 
Girls

TBA

2005

  Boys

TBA

 
Girls

TBA

2004

  Boys

TBA

Shelley Davies – Applecross SHS

Girls

TBA

2003

10

Boys Bunbury CGS

Shelley Davies – Applecross SHS

Girls Great Southern GS

2002

10

Boys Bunbury CGS

Shelley Davies – Applecross SHS

Girls Great Southern GS

2001

10

Boys Bunbury CGS

Graham Braid – Ballajura CC

Girls Great Southern GS

2000

5

Open All Saints College

Shelley Davies – Applecross SHS