SECONDARY CHAMPION SCHOOLS VOLLEYBALL

RESULTS & HISTORY

YEARNO. OF TEAMSDIVISIONRESULTSPORT COORDINATOR
2021 Yr 7-9 North Coastal Division23 teamsBoys A Div
Boys B Div
Girls A Div
Girls B Div
1 - Perth Modern 2
1 - Perth Modern 3
1 - Perth Modern 1
1 - Perth Modern 3
Carly Walters
Aubin Grove PS
2021 Yr 7-9 North East Division27 teamsBoys A Div
Boys B Div
Boys C Div
Girls A Div
Girls B Div
Girls C Div
1 - Greenwood 1
1 - Greenwood 4
1 - Dianella 3
1 - Greenwood 1
1 - John Forrest
1 - Dianella 3
2021 Yr 7-9 South East Division27 teamsBoys A Div
Boys B Div
Boys C Div
Girls A Div
Girls B Div
Girls C Div
1 - Canning Vale 1
1 - Thornlie 1
1 - Yule Brook
1 - Harrisdale 1
1 - Canning Vale 1
1 - Cannington CC
2021 Yr 7-9 South Coastal Division36 teamsBoys A Div
Boys B Div
Boys C Div
Girls A Div
Girls B Div
Girls C Div
1 - Gilmore 1
1 - Fremantle 2
1 - Lakelands
1 - Mndurh Baptst
1 - Fremantle 1
1 - All Saints
2021 Yr 10-12 North Coastal Division35 teamsBoys A Div
Boys B Div
Boys C Div
Boys D Div
Girls A Div
Girls B Div
1 - Perth Modern 1
1 - Belridge 1
1 - Belridge 2
1 - Greenwood 7
1 - Greenwood 1
1 - Greenwood 4
2021 Yr 10-12 North East Division20 teamsBoys A Div
Boys B Div
Boys C Div
Girls A Div
Girls B Div
Girls C Div
1 - Dianella 1
1 - Kiara College 2
1 - St Stephens
1 - Mt Lawley 1
1 - St Stephens
1 - Kiara College
2021 Yr 10-12 South East Division33 teamsBoys A Div
Boys B Div
Boys C Div
Boys D Div
Girls A Div
Girls B Div
Girls C Div
Girls D Div
1 - Canning Vale 1
1 - Sevenoaks 1
1 - Carmel Adv. 2
1 - Cannington CC
1 - Harrisdale 1
1 - Canning Vale 2
1 - Thornlie
1 - Sevenoaks 1
2021 Yr 10-12 South Coastal Division34 teamsBoys A Div
Boys B Div
Boys C Div
Boys D Div
Girls A Div
Girls B Div
Girls C Div
1 - Gilmore 1
1 - Gilmore 2
1 - Gilmore 3
1 - Gilmore 5
1 - Gilmore 1
1 - Melville 3
1 - Gilmore 3
2020 (Warwick) Yr 7-939 teamsBoys Gold Div
Boys Black Div
Boys White Div
Girls Gold Div
Girls Black Div
Girls White Div 1
Girls White Div 2

1 - Canning Vale
1 - Yanchep 2
1 - Canning Vale 2
1 - Yanchep 2
1 - Canning Vale 1
1 - John Forrest
1 - Shenton
Warwick Full Results
Carly Walters
Aubin Grove PS
2020 (Bendat BC) Yr 7-920 teamsGirls Gold
Girls Black
Boys Gold
Boys Black
1 – Mandurah CC 1
1 - Mandurah CC 2
1 - All Saints 1
1 - Rockingham
2020 (Lords) Yr 7-924 teamsGirls Gold
Girls Black
Girls White
Boys Gold
Boys Black
Boys White
1 – Harrisdale 1
1 – Harrisdale 2
1 - Harrisdale 3
1 – Gilmore 1
1 - Gilmore 2
1 - Gilmore 3
2020 (Warwick) Yr 10-1233 teamsBoys Gold Div
Boys Black Div
Boys White Div
Girls Gold Div
Girls Black Div
Girls White Div

1 - Carmel 1
1 - Ballajura 1
1 - Belridge 2
1 - St Stephens
1 - Carmel 1
1 - Belridge 2
Carly Walters
Aubin Grove PS
2020 (Bendat BC) Yr 10-1224 teamsGirls Gold
Girls Black
Boys Gold
Boys Black
Boys White
1 – Gilmore 1
1 – Sevenoaks 1
1 – Perth Mod 1
1 - Harrisdale 1
1 - Sevenoaks 2

2020 (Lords) Yr 10-1225 teamsGirls Gold
Girls Black
Boys Gold
Boys Black
Boys White
1 – Melville 1
1 – Canning Vale 2
1 – Canning Vale
1 - Thornlie
1 - Kelmscott
2019 (Warwick)39 teamsBoys A Division
Boys B1 Division
Boys B2 Division
Boys C1 Division
Boys C2
Girls A Division
Girls B Division
Girls C1
Girls C2
1 – Perth Mod 1
1 – Perth Mod 3
1 – Greenwood 10C
1 – Dianella 1
1 – Greenwood 10E
1 – Greenwood 11 A
1 - Greenwood 10A
1 – Butler
1 – Dianella
Carly Walters
Aubin Grove PS
2019 (Bendat BC)29 teamsGirls Gold
Girls Black
Boys Gold
Boys Black 1
Boys Black 2
1 – Seven Oaks
1 – Melville 1
1 – Melville 2
1 – John Tonkin
1 –  Mercy
2018 Junior Competition131 teamsJnr Girls A Div Gold
Jnr Girls B Div Gold
Jnr Girls C Div Gold
Jnr Girls A Div Black
Jnr Girls B Div Black
Jnr Boys A Div Black
Jnr Boys B Div Black
Jnr Boys A Div Gold
Jnr Boys B Div Gold
Jnr Boys C Div Gold
1 - Greenwood 9A
1 - Greenwood 8D
1 - Carmel
1 - Melville
1 -Mandurah CC
1 - All Saints
1 - Willetton
1 - Gilmore
1 - Greenwood 8D
1 - Carmel
2018 Senior CompetitionSnr Girls Warwick A Div
Snr Girls Warwick B Div
Snr Girls Warwick C Div
Snr Girls Bendat A Div
Snr Girls Bendat B Div
Snr Girls Bendat C Div
Snr Boys Warwick A Div
Snr Boys Warwick B Div
Snr Boys Warwick C Div
Snr Boys Warwick D Div
Snr Boys Bendat A Div
Snr Boys Bendat B Div
Snr Boys Bendat C Div
1 - Gilmore
1 - Greenwood 3
1 - Belridge
1 - St Stephens
1 - St Stephens
1 - Halls Head
1 - Carmel
1 - Gilmore
1 - Ballajura
1 - Belridge
1 - St Stephens
1 - Sevenoaks
1 - Halls Head
2017 Junior 35 teamsJunior Boys Div A
Junior Boys Div B
Junior Boys Div C
Junior Girls Div A
Junior Girls Div B
Junior Girls Div C
1 – Perth Modern 9B
1 – Greenwood 8C
1 – Peter Moyes
1 – Greenwood 9A
1 – Greenwood 8D
1 – Peter Moyes
2017 Senior72 teamsSenior Boys Div A South
Senior Boys Div B South
Senior Boys Div C South
Senior Boys Div A North
Senior Boys Div B North
Senior Boys Div C North
Senior Girls Div A South
Senior Girls Div B South
Senior Girls Div C South
Senior Girls Div A North
Senior Girls Div B North
Senior Girls Div C North
1 - Perth Modern 1
1 – Melville 1
1 – Canning Vale
1 – Greenwood 1
1 – Butler 1
1 – Butler 2
1 - Canning Vale
1 - Melville 1
1 - Melville 2
1 - Greenwood 1
1- Butler 1
1- Butler 2
2016 Junior92 teamsJr Girls Gold Div A
Jr Girls Gold Div B
Jr Girls Black Div A
Jr Girls Black Div B
Jr Boys Gold Div A
Jr Boys Gold Div B
Jr Boys Black Div A
Jr Boys Black Div B
1 – Greenwood 9.1
1 – Greenwood 8.1
1 – Mt Lawley 9.2
1 – Mt Lawley 8.1
1 – MBC 9.1
1 – All Saints
1 – Perth Modern
1 – Mt Lawley 8.1
2016 SeniorSnr Girls Gold Div A
Snr Girls Gold Div B
Snr Girls White Div A
Snr Girls White Div B
Snr Girls Black Div
Snr Boys Gold Div A
Snr Boys Gold Div B
Snr Boys White Div
Snr Boys Black Div
1 – Greenwood 1
1 – Greenwood 2
1 – Mt Lawley 1
1 – Mt Lawley 2
1 - Melville 1
1 - Greenwood 1
1 - Greenwood 5
1 - Mt Lawley 1
1 - Mt Lawley 2
1 - Belridge
2015 Junior75 teamsJnr Boys Black Div
Jnr Boys Gold Div
Jnr Girls Black Div
Jnr Girls Gold Div
1 – Mandurah Baptist
1 – Greenwood 1
1 – Carmel
1 - Mercedes 3
2015 SeniorSnr Boys Black Div
Snr Boys Gold Div
Snr Girls Black Div
Snr Girls Gold Div
1 – Perth Modern 1
1 – MBC 2
1 - Greenwood 1
1 - Mercedes 3
201449Junior Boys
Junior Girls
Senior Boys
Senior Girls
1 - St Mark’s ACS
1 - Mercedes
1 - St Mark’s
1 - Greenwood College
John Vincent
 2013 60Jnr Boys
Jnr Girls
Snr Boys
Snr Girls
Perth Modern
Greenwood SHS
Greenwood SHS
Greenwood SHS
2012103Jnr Boys
Jnr Girls
Snr Boys
Snr Girls
Mandurah Baptist
Mandurah Baptist
Greenwood SHS
Mercedes College
 2011 94Jnr Boys
Jnr Girls
Snr Boys
Snr Girls
Greenwood SHS
Greenwood SHS
Greenwood SHS
Greenwood SHS
201094Jnr Boys
Jnr Girls
Snr Boys
Snr Girls
Rossmoyne SHS
Rossmoyne SHS
Rossmoyne SHS
Greenwood SHS
 2009 92 Jnr Boys
Jnr Girls
Snr Boys
Snr Girls
Rossmoyne SHS
Greenwood SHS
Greenwood SHS
Greenwood SHS
200892Jnr Boys
Jnr Girls
Snr Boys
Snr Girls
Greenwood SHS
Rossmoyne SHS
Greenwood SHS
Rossmoyne SHS
John Vincent
Greenwood SHS
200761Jnr Boys
Jnr Girls
Snr Boys
Snr Girls
Greenwood SHS
Greenwood SHS
St Marks ACS
Carine SHS
Stephen Doyle
Lynwood SHS
Dino Manalis
Ballajura CC
200675Jnr Boys
Jnr Girls
Snr Boys
Snr Girls
Rossmoyne SHS
Rossmoyne SHS
Greenwood SHS
Greenwood SHS
Stephen Doyle
Lynwood SHS
200560Jnr Boys
Jnr Girls
Snr Boys
Snr Girls
St Marks ACS
Greenwood SHS
St Marks ACS
Lynwood SHS
2004 73Jnr Boys
Jnr Girls
Snr Boys North
Snr Girls North
Snr Boys South
Snr Girls South
St Marks ACS
Rossmoyne SHS
St Stephens School Duncraig
Mercedes College
Rossmoyne SHS
Rossmoyne SHS


Stephen Meredith
Yule Brook College
2003OpenRossmoyne SHSStephen Doyle
Lynwood SHS
200254Jnr Boys
Jnr Girls
Snr Boys
Snr Girls
Rossmoyne SHS
Rossmoyne SHS
Rossmoyne SHS
Rossmoyne SHS
Sharon Mottolini
Seton CC
200154Jnr Boys
Jnr Girls
Snr Boys
Snr Girls
Rossmoyne SHS
Rossmoyne SHS
Rossmoyne SHS
Rossmoyne SHS
200054Jnr Boys
Jnr Girls
Snr Boys
Snr Girls
Rossmoyne SHS
Rossmoyne SHS
Rossmoyne SHS
Rossmoyne SHS
Andrew Roberts
St Luke’s College