Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Squash

Information

2019 CHAMPION SCHOOLS SQUASH

Who to Contact

Position Name School Email
 Committee  Rodd Boughton Leeming SHS rodd.boughton@education.wa.edu.au
 SSA Representative  Don Huffer  Squash WA don.huffer@wasquash.asn.au

Champion School Competition

COMPETITION SPECIFICS

The Smarter Than Smoking Cup

Nomination Due Friday 8th June, 2019
Cost Cost is $5 per student. No registration fee
DATE AND TIME OF COMPETITION Tuesday 2nd of July 2019 for Juniors Years 7 -9

Wednesday 3rd of July 2019 for Seniors Years 10 – 12

Venue Squashworld Mirrabooka (Cnr Mirrabooka & Yirrigan Drive)
FORMAT OF COMPETITION Information Flyer Click Here

 

3 person teams

Seniors – Girls Years 10 – 12 and Boys Years 10 – 12

Juniors – Girls Years 7 – 9 and Boys Years 7 – 9

Round Robin competition, (point a rally scoring, timed squash)

further information Contact WA Squash 9225 7255 or info@wasquash.asn.au

 

Nomination

Squash Champion Schools Nomination

Please complete the below nomination form by the due date.

Thank you for choosing to be involved in a School Sport WA Champion Schools event.

Click HERE to nominate

Results and History

Results History

Year

No. of Teams

Division

Result 

2018 Div 1- 15 Teams

Div 2- 14 teams

Div 1 Boys Winner: Kennedy Baptist College

R/U: Leeming Senior High School

Div 2 Boys Winner: Shenton College

R/U: Willetton Senior High School

Div 1 Girls Winner: Kennedy Baptist College

R/U: N/A

Div 2 Girls Winner: Shenton College 1

R/U: Shenton College 2

2017 Div 1 – 21 Teams

Div 2 – 18 Teams

 

 

 

 

 

 

 

Div 1 Boys Winner: Leeming Senior High School

R/U: Shenton College

 Div 2 Boys Winner: Manjimup Senior High School

R/U: Rossmoyne Senior High School

 Div 1 Girls Winner: Mater Dei College

R/U: Shenton College

 Div 2 Girls Winner: Willetton Senior High School

R/U: Shenton College

2016 Div 1 Boys:  24 teams

Div 1&2 Girls, Div 2 Boys: 28 teams

 

 

 

Div 1 Boys Winner: Carine SHS

R/U: Churchlands SHS

Div 2 Boys Winner: Rossmoyne SHS

R/U: Kennedy Baptist College

Div 1 Girls Winner: Kennedy Baptist College

R/U: Mater Dei College

Div 2 Girls  Winner: Willetton SHS
2015 Div 1 – 15 Teams

Div 2 – 8 Teams

Div 1 Boys Winner:  Shenton College

R/U: Leeming SHS

Div 2 Boys Winner: Shenton College

R/U: Leeming SHS

Div 1 Girls Winner: Leeming SHs

R/U: Shenton College

Div 2 Girls Winner: Willetton SHS
2014 Div 1 – 15 Teams

Div 2 – 8 Teams

Div 1 Boys Winner: John Wallaston ACS

Runner Up: Applecross SHS

Div 2 Boys Winner: Leeming SHS 1

R/U: Central Midlands SHS

Div 1 Girls Winner: Leeming SHS 1

R/U: Leeming SHS 2

Div 2 Girls Winner: Leeming SHS 1

R/U: Como SC

2013 Div 1 – 11 teams

Div 2 – 15 teams

 

Div 1 Boys Winner: Applecross SHS

R/U: John Walliston ACS

Div 2 Boys Winner: Shenton College

R/U: Leeming SHS

Div 1 Girls Winner: St Marks ACS

R/U: Leeming SHS

Div 2 Girls Winner: Leeming SHS

R/U: Leeming SHS

2012 Div 1 – 8 teams

Div 2 – 12 teams

Div 1 Boys Winner: Leeming SHS T1

R/U: Leeming SHS T2

Div 2 Boys Winner: Applecross SHS

R/U: John Wollaston ACSl

Div 1 Girls Winner: Leeming SHS

R/U: Thornlie Christian Col

Div 2 Girls Winner: Leeming SHS

R/U: Como SC

2011 Div 1 – 8 teams

Div 2 – 9 teams

Div 1 Boys

Div 2 Boys

Div 2 Girls

Hale School

Hale School

Mercedes College

2009 Div 1 – 5 teams

Div 2 – 8 teams

Div 1 Boys

Div 2 Boys

Prendiville Catholic College

Somerville Baptist College