Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Track & Field

Information

2017 CHAMPION SCHOOLS TRACK & FIELD

Who to Contact

Position Name School Email
 Coordinator  Sasha Zarebski Churchlands SHS  szarebski@churchlands.wa.edu.au
 Convenor Lorraine Feddema    fedds1@gmail.com  
 Committee

 Kylee Coonan

Kurt Underhill-Pomeroy

Felicity O’Sullivan

 Melville SHS

Carine SHS

Melville SHS

 Kylee.Coonan@education.wa.edu.au

Kurt.Underhill-pomeroy@education.wa.edu.au     

Felicity.Osullivan@education.wa.edu.au 

 State Sporting Assoc.   Jake Trewin  Athletics WA  info@waathletics.org.au

Champion School Competition

COMPETITION SPECIFICS
Nomination Due  Friday 10 February 2017
Cost

$610* per school  [Including parking levy, Security Guard levy, cleaning levy] 

*Subject to change dependent on nomination numbers.

Schools should pay via the PAY HERE tab when nominating. 

Please note that withdrawals will incur a 50% penalty.

DATE AND TIME OF COMPETITION

 

E Division – Thurs 12 October 2017

D Division – Fri 13 October 2017

C Division – Mon 16 October 2017

B Division – Tues 17 October 2017

A Division – Wed 18 October 2017

F Division – Thurs 19 October 2017 *new 7-12 Division

7-10 Division - Tues 24 October 2017 

Schools will be graded based on their 2016 results. 

 

See Admin Booklet and Programs below

Venue WA Athletics Stadium, Stephenson Avenue, Mt Claremont.
information booklet

2017 Proposed Divisions click HERE Updated 13 Feb 

Admin Booklet 2017 – click HERE TBA

Team Briefing and Uniform/Contact Register – Click HERE TBA

A-F Div Daily Station Roster Staff & Students - Click HERE TBA

Yr 7-10 Daily Station Roster Staff & Students - Click HERE TBA

Track & Field Events Map  

event programs

ABCDE  Event Program 2017 – Click HERE TBA

ABCDE Event Program 2017 with name columns - Click HERE TBA

ABCDE Field Event Grid Click HERE TBA

7-10  Event Program 2017 – Click HERE TBA

7-10  Event Program with name columns – Click HERE TBA

7-10 Field Event Grid Click HERE

risk management

Click HERE for Venue Certificate of Currency 

Click HERE for SSWA Certificate of Confirmation

SSWA Event Specific Risk Management Information Click HERE

Nomination

Track & Field Champion Schools Nomination

 

Please complete the nomination form below by the due date. Payment should be made via the PAY HERE tab upon nomination. 

 

Thank you for choosing to be involved in a School Sport WA Champion Schools event.

 

Click HERE to nominate

Results and History

Results and History

 

Track & Field History of Results 2000-2016

Track & Field History of Records 2001-2014

 

 

YEAR

NO. OF TEAMS

DIVISION

EVENT RESULTS

INDIVIDUAL CHAMPIONS

All Stars

SPORT COORDINATOR

2016 58  7-10 Gold  2016 – 7-10 Gold 2016 – 7-10 Gold         

Sasha Zarebski
Churchlands SHS

 

 

 

 

 

 

7-10 Black

 2016 – 7-10 Black 2016 – 7-10 Black

A Division

 2016 – A Division 2016 – A Division 

B Division

 2016 – B Division  2016 – B Division

C Division

 2016 – C Division 2016 – C Division 

D Division

2016 – D Division   2016 – D Division

E Division

2016 – E Division 2016 – E Division
2015

 

 

 

 

 

 

55 

 

 

 

 

 

 

7-10 Division Black

2015 – 7-10 Division Black 2015 – 7-10 Division Black

 

2015 All stars

 

Sasha Brown

Kelmscott SHS

7-10 Division Gold

2015 – 7-10 Division Gold   2015 – 7-10 Division Gold

A Division

2015 – A Division 2015 – A Division 

B Division

2015 - B Division  2015 - B Division

C Division

2015 – C Division

2015 – C Division

D Division 

2015 – D Division

2015 – D Division

E Division

2015 – E Division

2015 – E Division

2014 52  A Division 2014 – A Division 2014 – A Division  

 Sasha Brown

Kelmscott SHS

B Division 2014 – B Division 2014 – B Division
C Division 2014 – C Division 2014 – C Division
D Division 2014 – D Division 2014 – D Division
E Division 2014 – E Division 2014 – E Division
8-10 Division 2014 – 8-10 Division 2014 – 8-10 Division
2013 53 A Division 2013 – A Division 2013 – A Division  

 Sasha Brown

Kelmscott SHS

B Division 2013 – B Division 2013 – B Division
C Division 2013 – C Division 2013 – C Division
D Division 2013 – D Division 2013 – D Division
E Division 2013 – E Division 2013 – E Division
8-10 Division 2013 – 8-10 Division 2013 – 8-10 Division
2012 52 A Division

2012 – A Division Boys

2012 – A Division Girls

2012 – A Division Boys

2012 – A Division Girls

 

Sasha Brown

Kelmscott SHS

B Division

2012 – B Division Boys

2012 – B Division Girls

2012 – B Division Boys

2012 – B Division Girls

C Division

2012 – C Division Boys

2012 – C Division Girls

2012 – C Division Boys

2012 – C Division Girls

D Division

2012 – D Division Boys

2012 – D Division Girls

2012 – D Division Boys

2012 – D Division Girls

E Division

2012 – E Division Boys

2012 – E Division Girls

 2012 – E Division Boys

2012 – E Division Girls

8-10 Division

2012 – 8-10 Division Boys

2012 – 8-10 Division Girls

2012 – 8-10 Division Boys

2012 – 8-10 Division Girls

2011 51 A Division 2011 – A Division 2011 – A Division  

Sasha Brown

Kelmscott SHS

B Division 2011 – B Division 2011 – B Division
C Division 2011 – C Division 2011 – C Division
D Division 2011 – D Division 2011 – D Division
E Division 2011 – E Division 2011 – E Division
8-10 Division 2011 – 8-10 Division 2011 – 8-10 Division
2010 53 A Division 2010 – A Division 2010 – A Division  

Sasha Brown

Kelmscott SHS

B Division 2010 – B Division 2010 – B Division
C Division 2010 – C Division 2010 – C Division
D Division 2010 – D Division 2010 – D Division
E Division 2010 – E Division 2010 – E Division
8-10 Division 2010 – 8-10 Division 2010 – 8-10 Division
2009 50 A Division 2009 – A Division 2009 – A Division  

Sasha Brown

Kelmscott SHS

B Division 2009 – B Division 2009 – B Division
C Division 2009 – C Division 2009 – C Division
D Division 2009 – D Division 2009 – D Division
E Division 2009 – E Division 2009 – E Division
F Division 2009 – F Division 2009 – F Division
8-10 Division 2009 – 8-10 Division 2009 – 8-10 Division
2008 44 A Division 2008 – A Division 2008 – A Division  

David Holmes

Shenton College

B Division 2008 – B Division 2008 – B Division
C Division 2008 – C Division 2008 – C Division
D Division 2008 – D Division 2008 – D Division
E Division 2008 – E Division 2008 – E Division
8-10 Division 2008 – 8-10 Division 2008 – 8-10 Division
2007 48 A Division 2007 – A Division 2007 – A Division  

David Holmes

Shenton College

B Division 2007 – B Division 2007 – B Division
C Division 2007 – C Division 2007 – C Division
D Division 2007 – D Division 2007 – D Division
E Division 2007 – E Division 2007 – E Division
8-10 Division 2007 – 8-10 Division 2007 – 8-10 Division
2006 47 A Division 2006 – A Division 2006 – A Division  

David Holmes

Shenton College

B Division 2006 – B Division 2006 – B Division
C Division 2006 – C Division 2006 – C Division
D Division 2006 – D Division 2006 – D Division
E Division 2006 – E Division 2006 – E Division
8-10 Division 2006 – 8-10 Division 2006 – 8-10 Division
2005 49 A Division 2005 – A Division 2005 – A Division  

David Holmes

Shenton College

B Division 2005 – B Division 2005 – B Division
C Division 2005 – C Division 2005 – C Division
D Division 2005 – D Division 2005 – D Division
E Division 2005 – E Division 2005 – E Division
8-10 Division 2005 – 8-10 Division 2005 – 8-10 Division

 

 

YEAR NO. OF TEAMS DIVISION CHAMPION SCHOOL SPORT COORDINATOR
2004 44 A Division  Kelmscott SHS

David Holmes

Shenton College

     

B Division  Duncraig SHS
C Division  John Forrest SHS
D Division  Warwick SHS
 E Division Eastern Hills SHS
 8-10 Division Moore Districts
2003 53 A Division Kelmscott SHS

David Holmes

Shenton College

    

B Division Churchlands SHS
C Division Lockridge SHS
D Division Lynwood SHS
E Division Warwick SHS
8-10 Division Forrestfield SHS
2002 52 A Division Kelmscott SHS

David Holmes

Shenton College

B Division Applecross SHS
C Division Shenton College
D Division Wanneroo SHS
E Division Warnbro CHS
8-10 Division Forrestfield SHS
2001 46 A Division Rossmoyne SHS

David Holmes

Shenton College

B Division Hamilton SHS
C Division Ocean Reef SHS
D Division Shenton College
E Division John Forrest
8-10 Division Warnbro CHS
2000 48 A Division Woodvale SHS

David Holmes

Shenton College

B Division Kelmscott SHS
C Division Leeming SHS
D Division Forrestfield SHS
E Division Kent Street SHS
F Division Como SHS