Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Tennis

Information

2017 CHAMPION SCHOOLS TENNIS

Tennis Australia    sunsmart logo   healthway logo

Who to Contact

Position Name School Email
 Coordinator Andrea Rundle  Katanning SHS  Andrea.Rundle@education.wa.edu.au 
 Convenor Andrea Rundle  Katanning SHS  Andrea.Rundle@education.wa.edu.au 
 Metropolitan Tournament Director Jason Marrable  6462 8300  jmarrable@tennis.com.au
 Country  Tournament Director  Jason Marrable  6462 8300 jmarrable@tennis.com.au

Champion School Competition

The Sunsmart Schools Tennis Classic is the largest participation tennis tournament in Western Australia. It is an inter-school teams event catering to both Metropolitan and Country schools across the state.

 

The Sunsmart Schools Tennis Classic includes 3 major events:  The Slazenger Cup (incorporating the Mursell Shield) and the Herbert Edwards Cup for secondary students and the Academy Plate for primary students.

  

 

2017 METRO Fact Sheet

2017 COUNTRY Fact Sheet

 

COMPETITION SPECIFICS

metropolitan

Nomination Due Friday 24 February 2017
Cost $55 per team [ subject to change dependent on nomination numbers )
events Slazenger Cup/Mursell Shield: Years 7 – 12        

Herbert Edwards Cup: Years 7 – 9 

DATE AND TIME OF

COMPETITION

 

Herbert Edwards Cup

Girls Herbert Edwards Cup – Monday 20 March (8.30am – 3.30pm)

Boys Herbert Edwards Cup - Tuesday 21 March (8.30am – 3.30pm)

Finals – Follow on the same day (3:30 – onwards)

 

Slazenger Cup/Mursell Shield 

Girls Slazenger Cup/Mursell Shield Thursday 23 March (8.30am – 3.30pm)

Boys Slazenger Cup/Mursell Shield - Friday 24 March (8.30am – 3.30pm)

Finals – Follow on same day (3:30 – onwards)

 

Reserve or Additional days if required

Wednesday 15 March

Wednesday 22 March

Monday 27 March

 

2017 ANZ Hot Shots Primary School State Championship

Friday 31 March

 

Venue

Playoffs and Finals: 

State Tennis Centre
Belmont Park Tennis Club (TBC)
Robertson Park Tennis Club (TBC)

COMPETITION SPECIFICS

country 

Nomination Due Friday 17 February 2017
Cost $55 per team [ subject to change dependent on nomination numbers )
events Herbert Edwards Cup: Years 7 – 9 (separate boys & girls events)       

Mursell Shield: Years 7 – 12 (separate boys & girls events)

DATE AND TIME OF

COMPETITION

Playoffs: Monday 20 February – Wednesday 8 March 2017

Finals Events: Friday 17 March 2017

 

Midwest  
Herbert Edwards Cup                                  
Venue:   Geraldton Tennis Club
Date:  Friday 10 March 2017  
Contact: Janniel Harris: midwest.tennis@westnet.com.a

 

Mursell Shield                                 
Venue:   Geraldton Tennis Club
Date:  Friday 10 March 2017  
Contact: Janniel Harris: midwest.tennis@westnet.com.au

 

Central Districts 
Herbert Edwards Cup            
Venue: Cunderdin Tennis Club

Date:    Thursday 28 February 2017
Contact: Lara Morrell:  morrell@bordernet.com.au

 

Mursell Shield            

Venue: Cunderdin Tennis Club

Date:    Thursday 28 February 2017

Contact: Lara Morrell:  morrell@bordernet.com.au

 

 Upper Great Southern          
Herbert Edwards Cup 
Venue: Narrogin Tennis Club

Date:  Monday 27 February 2017

Contact: Heidi Cowcher: zone4@wn.com.au

 

Mursell Shield     
Venue: Narrogin Tennis Club

Date: Monday 27 February 2017

Contact:  Heidi Cowcher: zone4@wn.com.au

 

Eastern Districts:
Herbert Edwards Cup

Venue: 
Date: 
Contact: Nicole Conolly

 

Mursell Shield

Venue: 
Date: 
Contact: Nicole Conolly

 

South West    
Herbert Edwards Cup                                                       
Venue:  Bunbury Tennis Club

Date:    21 February 2017

Contact: Amanda Kongras: southwest.tennis@westnet.com.au

 

Mursell Shield                                                     
Venue: Bunbury Tennis Club

Date:   21 February 2017

Contact: Amanda Kongras: southwest.tennis@westnet.com.au

 

Lower Great Southern   
Herbert Edwards Cup 
Venue:  Lawley Park Tennis Club

Date: 8 March 2017    
Contact: Gail Watkins: gail.watkins@bigpond.com

  

Mursell Shield        

Venue:  Lawley Park Tennis Club

Date: 8 March 2017    

 Contact: Gail Watkins: gail.watkins@bigpond.com

  

Great Southern    
Herbert Edwards Cup 

Venue:  Katanning Country Club

Date:    24 February 2017

Contact: Andrea Rundle: Andrea.rundle@education.wa.edu.au

 

Mursell Shield

Venue:  Katanning Country Club

Date: 24 February 2017

Contact: Andrea Rundle: Andrea.rundle@education.wa.edu.au

 

Venue

Playoffs: Held at country centres indicated       

Finals Event: 

       

Nomination

Tennis Champion Schools Nomination

 

Please complete the below nomination form by the due date. An invoice will be sent to all nominated schools in due course.

 

Thank you for choosing to be involved in a School Sport WA Champion Schools event.

 

Please click below to nominate;

Metro Nomination

Country Nomination

Results and History

 

Results and History

YEAR NO. OF TEAMS DIVISION RESULT SPORT COORDINATOR
    2016    

   Metro – 125

Country -105

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Metro 

Andrea Rundle 

Katanning SHS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Slazenger – Boys

Applecross SHS   
Slazenger – Girls Applecross SHS  
Mursell – Boys Carine SHS  
Mursell – Girls Applecross SHS  
Herbert Edwards Boys Applecross SHS  
Herbert Edwards – Boys – Div 2 John Forrest
Herbert Edwards – Girls Applecross SHS  
Herbert Edwards – Girls - Div 2 Frederick Irwin
Country
Herbert Edwards – Boys  Great Southern Grammar
Herbert – Edwards – Girls Great Southern Grammar 
Mursell – Boys Bunbury Catholic College
  2015          Metro – 76

 

   Country – 15

          

Metro  

Andrea Rundle

Katanning SHS

       

Slazenger – Boys Applecross SHS  
Slazenger – Girls Applecross SHS  
Mursell – Boys  Applecross SHS 
Mursell – Girls  Applecross SHS 
Herbert Edwards – Boys Applecross SHS 
Herbert Edwards – Girls Applecross SHS 
Country
Herbert Edwards – Boys Bunbury Catholic College
Herbert Edwards – Girls Great Southern Grammar
Mursell – Boys Mt Barker Community College
Mursell – Girls Geraldton Grammar School
2014    Metro

Andrea Rundle

Katanning SHS

Slazenger – Boys Applecross SHS
Slazenger – Girls Penrhos College
Mursell – Boys CBC Fremantle
Mursell – Girls  John Forrest SC
Herbert Edwards – Boys Applecross SHS
Herbet Edwards – Girls Applecross SHS
Country
Herbert Edwards – Girls Nagle Catholic College
Herbert Edwards – Boys Geraldton Grammar
Mursell Girls -  Bunbury Cathedral
Mursell – Boys Georgiana Molly
 Mursell – Boys Div 2 Bunbury Catholic College
2013   Metro

Andrea Rundle

Katanning SHS

Slazenger – Boys Applecross SHS
Slazenger – Girls  Applecross SHS
Mursell – Boys John Forrest SHS
Mursell – Girls John Forrest SHS

Herbert Edwards – Boys

8-10 Division 1

Applecross SHS

Herbert Edwards – Girls

8-10 Division 1

Applecross SHS

Herbert Edwards – Boys

8-10 Division 2

Applecross SHS

Herbert Edwards – Girls

8-10 Division 2

Applecross SHS

Country

Herbert Edwards – Boys Bunbury Cathedral Grammar
Herbert Edwards – Girls Bunbury Cathedral Grammar
Mursell – Boys Great Southern Grammar
Mursell – Girls Nagle Catholic College
 2012

Metro – 108

Country – 128 

Metro
 Andrea Rundle

Katanning SHS

Slazenger – Boys Applecross SHS
Slazenger – Girls Applecross SHS
Mursell – Boys Applecross SHS
Mursell – Girls Applecross SHS

Herbert Edwards – Boys

8-10 Division 1

Applecross SHS

Herbert Edwards – Girls

8-10 Division 1

Applecross SHS

Herbert Edwards – Boys

8-10 Division 2

Perth Modern School

Herbert Edwards – Girls

8-10 Division 2

Shenton College
Country
Herbert Edwards – Boys Kearnan College
Herbert Edwards – Girls Nagle Catholic College
Mursell – Boys Bunbury Catholic College
Mursell – Girls MacKillop Catholic College
 2011   Metro
Andrea Rundle

Katanning SHS

 

Slazenger – Boys Applecross SHS
Slazenger – Girls Applecross SHS
Mursell – Boys Carine SHS
Mursell – Girls Applecross SHS

Herbert Edwards – Boys

8-10 Division 1

Applecross SHS

Herbert Edwards – Girls

8-10 Division 1

Applecross SHS

Herbert Edwards – Boys

8-10 Division 2

Perth Modern School

Herbert Edwards – Girls

8-10 Division 2

Shenton College
Country
Herbert Edwards – Boys Great Southern Grammar
Herbert Edwards – Girls Great Southern Grammar
Mursell – Boys Bunbury Catholic College
Mursell – Girls MacKillop Catholic College
 2010

Metro – 107 Teams

Country – 59 Teams

Metro 

 Lee Jarvinen

Applecross SHS

Slazenger – Boys Applecross SHS
Slazenger – Girls Applecross SHS
Mursell – Boys CBC Fremantle
Mursell – Girls Applecross SHS

Herbert Edwards – Boys

8-10 Division 1

Applecross SHS

Herbert Edwards – Girls

8-10 Division 1

Applecross SHS

Herbert Edwards – Boys

8-10 Division 2

John Forrest SHS

Herbert Edwards – Girls

8-10 Division 2

Corpus Christi College

Country

Herbert Edwards – Boys Nagle Catholic College
Herbert Edwards – Girls Nagle Catholic College
Mursell – Boys Nagle Catholic College
Mursell – Girls Nagle Catholic College
 2009                   Metro   

Lee Jarvinen

Applecross SHS

        

Slazenger – Boys Applecross SHS 
Slazenger – Girls Applecross SHS 
Mursell – Boys Corpus Christi College 
Mursell – Girls  Kent Street SHS

Herbert Edwards – Boys

8-10 Division 1

 Applecross SHS

Herbert Edwards – Girls

8-10 Division 1

Applecross SHS 

Herbert Edwards – Boys

8-10 Division 2

Kent Street SHS 
 Herbert Edwards – Girls

8-10 Division 2

Corpus Christi College 
Country
Herbert Edwards – Boys St Josephs
Herbert Edwards – Girls Nagle Catholic College
Mursell – Boys Great Southern Grammar
Mursell – Girls  
 2008   Metro

Lee Jarvinen

Applecross SHS

Slazenger – Boys John Forrest SHS
Slazenger – Girls Applecross SHS
Mursell – Boys Kent Street SHS
Mursell – Girls St Brigids College

Herbert Edwards – Boys

8-10 Division 1

Applecross SHS

Herbert Edwards – Girls

8-10 Division 1

Applecross SHS

Herbert Edwards – Boys

8-10 Division 2

Applecross SHS

Herbert Edwards – Girls

8-10 Division 2

Kent Street SHS
Country
Herbert Edwards – Boys Nagle Catholic College
Herbert Edwards – Girls Nagle Catholic College
Mursell – Boys Nagle Catholic College
Mursell – Girls Nagle Catholic College
 2007

Metro – 74 Teams

Country – 88 Teams

Metro 

Lee Jarvinen

Applecross SHS

Slazenger – Boys Applecross SHS
Slazenger – Girls Applecross SHS
Mursell – Boys Kent Street SHS
Mursell – Girls Kent Street SHS

Herbert Edwards – Boys

8-10 Division 1

Applecross SHS

Herbert Edwards – Girls

8-10 Division 1

Applecross SHS

Herbert Edwards – Boys

8-10 Division 2

John Forrest SHS

Herbert Edwards – Girls

8-10 Division 2

Santa Maria College
Country
Herbert Edwards – Boys Great Southern Grammar
Herbert Edwards – Girls Esperance SHS
Mursell – Boys Nagle Catholic College
Mursell – Girls Nagle Catholic College
 2006 308 Metro  

Lee Jarvinen

Applecross SHS 

Slazenger – Boys Applecross SHS 2
Slazenger – Girls Applecross SHS 1
Mursell – Boys CBC Fremantle
Mursell – Girls Corpus Christi College

Herbert Edwards – Boys

8-10 Division 1

Applecross SHS 1

Herbert Edwards – Girls

8-10 Division 1

Applecross SHS

Herbert Edwards – Boys

8-10 Division 2

Applecross SHS 2

Herbert Edwards – Girls

8-10 Division 2

Mercedes 1
Country
Herbert Edwards – Boys Nagle Catholic College
Herbert Edwards – Girls Nagle Catholic College
Mursell – Boys Bunbury Catholic College
Mursell – Girls Busselton SHS
2005 308 Metro

 Angela Green

Applecross SHS

Slazenger – Boys Applecross SHS
Slazenger – Girls Applecross SHS
Mursell – Boys Woodvale SHS
Mursell – Girls Applecross SHS
Country
8/9 Boys Kojonup DHS
8/9 Girls Nagle Catholic College
Open – Boys Cunderdin Ag
Open – Girls Nagle Catholic College
Primary Pingelly DHS
 2004    Metro 

Angela Green

Applecross SHS

Open – Boys Applecross SHS
Open – Girls Applecross SHS
Mursell – Boys Lynwood SHS
Mursell – Girls St Norbert
8/9 Boys – Div 1 Applecross SHS
8/9 Girls – Div 1 Applecross SHS
8/9 Boys – Div 2 Corpus Christi College
8/9 Girls – Div 2 Applecross SHS
Country
8/9 Boys Nagle Catholic College
8/9 Girls Nagle Catholic College
Open – Boys Manjimup SHS
Open – Girls Nagle Catholic College
Primary Esperance SHS
 2003 340 Country  

Angela Green

Applecross SHS

8-10 Boys Kulin DHS
8-10 Girls Nagle SHS
Yr 11-12 Nagle SHS
Primary Bunbury PS
2002 13 Boys Applecross SHS

Angela Stockdale

Applecross SHS

Girls Applecross SHS
2001

13

 

Boys Applecross SHS

Peter Drew

Tennis West

Girls Applecross SHS
2000 13 Boys Safety Bay SHS

Angela Green

Armadale SHS

Girls Applecross SHS