Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Rugby League

Information

2017 CHAMPION SCHOOLS RUGBY LEAGUE

Who to Contact

Position Name School Email
 Coordinator  Isaac Thomas  Rockingham SHS isaac.Thomas@education.wa.edu.au 
Office Contact Robyn Brierley   robyn.brierley@education.wa.edu.au
 Convenor    SSWA Office  school.sport@education.wa.edu.au
 State Sporting Assoc. Rep. Ed Easter  NRL WA

 eeaster@nrl.com.au

Champion School Competition

COMPETITION SPECIFICS
EVENT NAME DATE/S
VENUE AGE GROUP / GENDER

Year 7 North

Nomination Form7

10 August 2017 Charles Riley Reserve, North Beach Year 7 Boys
Year 7 Central Week 7 or 8 Term 3 Ken Allen Central Year 7 Boys

Struddys Cup

Nomination Form

Terms 1- 4

Finals Mid Term 4

Home and Away Year 8 Boys

Year 8 Specialist Schools

Week 9 Term 1

Curtin or Ken Allen Field Year 8 Boys
Year 8 Central and North Week 6 Term 4 Ken Allen Central/ North Beach North Year 8 Boys
Year 9 North 4 May 2017 Charles Riley Reserve, North Beach Year 9 Boys
Year 9 Central Week 8 Term 1 Ken Allen Central Year 9 Boys
Year 10 Central and North Week 8 Term 4 Ken Allen Central/ North Beach North Year 10 Boys

Open 9s

Nomination Form

March 3 – Week 5 Term 1 Ken Allen Field Year 11&12 Boys

Open Knockout

Nomination Form

Terms 2 and 3 Various Year 10, 11 &12 Boys

Results and History

Results and History

 

Year

No. of Teams

Division

Result

Sport Coordinator

2016

 

 

 

 

51 Teams

 

 

 

 

Open

9/side: Lakeland SHS

Isaac Thomas

Rockingham SHS

Year 10

Div 1: Rockingham SHS

North: Clarkson CHS

South: Rockingham SHS

Central: Thornlie SHS

Year 9

Div 1: Atwell College

North: Ellenbrook SC

South: John Tonkin College

Central: Atwell College

Year 8

North: Butler College

South: Rockingham SHS

Year 7

Div 1 Minor Premiers: Thornlie SHS

North: Wanneroo SC

South: Rockingham SHS

 

 

 

 

2015

 

 

 

 

 321 Open Lakeland SHS

 

Isaac Thomas

Rockingham SHS

 

 

 

 

Yr 10

Div 1: Lakeland SHS

North: Ellenbrook SC

South: Rockingham SHS

Yr 9

Div 1: Atwell College

North: Wanneroo SC

South: Atwell College

Central: Thornlie SHS

Yr 8

Div 1: Atwell College

North: Carine SHS

South: Warnbro CHS

Yr 7

Div 1: Lakeland SHS

North: Clarkson CHS

South: Warnbro CHS

2014

 2680

individuals

Open Thornlie SHS

Isaac Thomas

Rockingham SHS 

 Year 10 Aranmore CC 
Year 9 Rockingham SHS
Year 8 Thornlie SHS

2013

 

 2200

individuals

 Open  Thornlie SHS

Isaac Thomas

Rockingham SHS 

Year 10 Aranmore CC
Year 9 Rockingham SHS
Year 8 Thornlie SHS

2012

 

   Open TBA 

Isaac Thomas

Rockingham SHS 

Year 10 TBA
Year 8/9 TBA

2011

 

   Open Thornlie SHS 

Isaac Thomas

Rockingham SHS 

Year 10 Rockingham SHS
Year 8/9 Rockingham SHS

 

2010

  Open No Winner

Isaac Thomas

Rockingham SHS

 Year 10 Carine SHS 

2009

  Open Thornlie SHS

Matthew Smith – Warnbro PS

Year 10 Warnbro CHS

2008

20

Open Warnbro CHS

Bruce Boelen – Carine SHS

Year 10 Carine SHS

2007

14

Open Carine SHS

Bruce Boelen – Carine SHS

Chris Dever – WARL

Year 10 Safety Bay SHS

2006

15

Open Governor Stirling SHS

Bruce Boelen – Carine SHS

Chris Dever – WARL

Year 10 Carine SHS

2005

14

Open Safety Bay SHS

Bruce Boelen – Carine SHS

Chris Dever – WARL

Year 10 Carine SHS

2004

10

Year 10 Warwick SHS

Bruce Boelen – Carine SHS

Chris Dever – WARL

2003

       

2002

       

2001

       

2000

40

Open (7′s) John Wollaston ACS

Mark Taylor – Aranmore CC

Open Aranmore CC
Yr 10 (7′s) Aranmore CC
Yr 10 Aranmore CC
Yr 8/9 Aranmore CC