Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Golf

Information

2017 CHAMPION SCHOOLS GOLF

Who to Contact

Position Name School Email
 Coordinator  Sue Thomson  Kelmscott SHS  susan.thomson@education.wa.edu.au 
 Convenor  Murray Farr    hmfarr@bigpond.com  
 State Sporting Association Rep. Billie May  Golf WA  BillieM@golfwa.org.au

Champion School Competition

COMPETITION SPECIFICS

2017  Secondary Schools Golf Championship

Nomination Due by 5pm Monday 7 August  to Golf WA
Cost $30 per player (includes lunch) TBC
DATE AND TIME OF COMPETITION

Monday 14 August   8am Shotgun Start;  Registration from 7am

Please Click HERE for Entry Form TBA

Venue Mt Lawley Golf Club
FORMAT OF COMPETITION

                

Team and Individual. Stableford. Students without golf link handicaps will receive the following – Boys 18 Girls 27

Please Click HERE for Information Flyer TBA

draw & tee times

Please Click HERE for  Draw and Tee Off times TBA

dress

Boys – trousers/shorts with belt. Collared shirt/polo

Girls – skirt/shorts/trousers. Collared shirt/polo

eligibility All students attending high school years 7-12

Nomination

Golf Champion Schools Nomination

 

The nomination and payment process for the 2017 Secondary Schools Golf Championship is through the Golf WA website.

Please Click HERE for the 2017 Secondary Teams Champs Entry Form 

Results and History

 

Results and History

2016 Results

2015 Results 

2014  Results

YEAR NO. OF TEAMS DIVISION RESULT SPORT COORDINATOR
2016 92

Stableford

Teams Comp

1st Place

 Seton Catholic College

 Sue Thomson

Kelmscott SHS

2015  42

Stableford

Teams Comp

1st Place

 Leeming SHS

Sue Thomson 

Kelmscott SHS

2014   29  

Stableford

Teams Comp

1st Place

Como Secondary College 1

Sue Thomson

Kelmscott SHS

  

 2nd Place Kingsway Christian College 4 
 3rd Place  St Stephens Carramar 3
 2013 100

 Teams Comp

1st Place

 Kolbe Catholic College

Sue Thomson

Kelmscott SHS

      

 Yr 7 Open

Freddie Cassell

Guildford Grammar School

 Yr 8 Open

Joshua Pollock

Kolbe Catholic College 

Yr 9 Open 

Shane Carroll

Gilmore College

Yr 10 Open 

Lewis Clay

Frederick Irwin Anglican School

Yr 11 Open 

Aron Kim

Willetton SHS 

Yr 12 Open 

Jesse Furniss

Como Secondary College

 2012  88  Boys Open

Curtis Luck

Hale School 

 Derek Bickford

Corpus Christi College

 

Girls Open

Minjee Lee

Corpus Christi College 

2011    Boys Open

Jacob Molony

Como Secondary College 

Derek Bickford

Corpus Christi College 

Girls Open

Whitney Harvey

Como Secondary College 

2010 Not  Held in 2010
2009 68 Boys Open

Jason Chellew

Como Secondary College

 
Girls Open

Joelle Lim

Como Secondary College

2008   Boys Open

Jamie Warman

Corpus Christi College

George Christie

Applecross SHS

Girls Open

Aimee Woosnam

Como Secondary College

2007 76 Boys Open Josh Van Vogelpoel

George Christie

Applecross SHS

Girls Open Rhianna Davies
2006 107 Boys Open Corey Caulfield

Derek Bickford

Corpus Christi College

Girls Open Natalia Saicic
2005 107 Boys Open Corey Caulfield

Derek Bickford

Corpus Christi College

Girls Open Natalia Saicic
2004  
2003   Individual  

Domenic Burgio

Mirrabooka SHS

2002 39 Secondary Not Complete

Glen Carbon

Lynwood SHS

Primary
2001 39 Secondary Como Secondary College

Glen Carbon

Lynwood SHS

Primary Leeming Primary School
2000 39 Secondary Como Senior High School

Glen Carbon

Lynwood SHS

Primary Jandakot Primary School