Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Tennis

Information

2017 CHAMPION SCHOOLS TENNIS

Tennis Australia    sunsmart logo    healthway logo

Who to Contact

Position Name School Email
 Coordinator Alison Kirk  Geographe PS alison.kirk@education.wa.edu.au
 Convenor  Andrea Rundle  Katanning SHS  andrea.rundle@education.wa.edu.au 
Metropolitan Tournament Director Jason Marrable 6462 8300 jmarrable@tennis.com.au 
 Country  Tournament Director Jason Marrable 6462 8300 jmarrable@tennis.com.au

Champion School Competition – Academy Plate

The Sunsmart Schools Tennis Classic is the largest participation tennis tournament in Western Australia. It is an inter-school teams event catering to both Metropolitan and Country schools across the state.

 

The Sunsmart Schools Tennis Classic includes 3 major events:  The Slazenger Cup (incorporating the Mursell Shield) and the Herbert Edwards Cup for secondary students and the Academy Plate for primary students. The Academy Plate is a competition for mixed boys and girls teams from years 1-7.

 

2017 COUNTRY Fact Sheet

2017 METRO Fact Sheet

 

 

academy plate

metropolitan

Nomination Due Friday 24 February 2017
Cost $55 per team [ subject to change dependent on nomination numbers )

DATE AND TIME

OF COMPETITION

Academy Plate: Years 3-6 (separate boys & girls events)

 

Girls Academy Plate

Pool Play - Monday 13 March 2017 (8:30am-3:30pm)

Finals – Monday 13 March 2017 (3:30pm-onwards)

 

Boys Academy Plate

Pool Play - Tuesday 14 March 2017 (8:30am-3:30pm)

Finals – Tuesday 14 March 2017 (3:30pm-onwards)

 

2017 ANZ Hot Shots Primary Schools State Championship

Friday 31 March 2017

8:30am – 3:30pm 

 

Reserve Day: Wednesday 15 March 2017 or Wednesday 22nd March 2017

Venues Playoffs and Finals: Belmont Park, Robertson Park and State Tennis Centre 

 academy plate

country

Nomination Due

Friday 17 February 2017

 Cost $55 per team [ subject to change dependent on nomination numbers )

DATE AND TIME

OF COMPETITION

Academy Plate: Years 3-6 (mixed event)

 

Playoffs: Monday 20 February – Wednesday 8 March 2017

Finals Event: Friday 17 March 2017

 

Midwest

Venue: Geraldton Tennis Club

Date: Friday 10 March 2017

Contact: Janniel Harris: midwest.tennis@westnet.com.au

 

South West

Venue: Bunbury Tennis Club

Date: Monday 20 February 2017

Contact: Amanda Kongras: southwest.tennis@westnet.com.au

 

Central Districts

Venue: Beverley Lawn Tennis Club

Date: Tuesday 21 February 2017

Contact: Lara Morrell  morrell@bordernet.com.au

 

Upper Great Southern

Venue: Narrogin Tennis Club

Date: Monday 27 February 2017

Contact: Heidi Cowcher zone4@wn.com.au

 

Lower Great Southern

Venue: Lawley Park Tennis Club

Date: 2 March 2017

Contact: Gail Watkins: gail.watkins@bigpond.com.au

 

Great Southern

Venue: Katanning Country Club

Date: 24 February 2017

Contact: Andrea Rundle: Andrea.rundle@education.wa.edu.au

 

Eastern Districts

Venue: 

Date: 

Contact: Nicole Connolly ricnic@westnet.com.au

 

Moore Districts

Venue: Goomalling Tennis Club

Date: 27 February 2017

Contact: Lara Lord: ashley01@westnet.com.au

 Venues

Playoffs: Held at country centres indicated

Finals Event: TBA

Nomination

Tennis Champion Schools Nomination

 

Please complete the below nomination form by the due date. An invoice will be sent to all nominated schools in due course.

 

Thank you for choosing to be involved in a School Sport WA Champion Schools event.

 

Please click below to nominate;

Country Nomination Form

Metro Nomination Form

Results and History

 

Results and History

 

YEAR NO. OF TEAMS DIVISION RESULT SPORT COORDINATOR
2016

 

 

  Metro – 50

Country – 36

 

 

 

 

Metro

 

 

 

Alison Kirk

Geographe PS

 

 

 

 

State Championship Boys  Wembley
State Championship Mixed Wembley 
Academy Plate – Boys Christchurch
Academy Plate – Girls Doubleview 
Country
Mixed Williams PS 
 Mixed R/U Bunbury Cathedral Grammar
2015

Metro – 31

Country – 6

  Metro

Alison Kirk

Geographe PS

Boys  North Cottesloe Primary 
Girls  North Cottesloe Primary 
Country
Mixed Beverley DHS
Mixed R/U Kojonup DHS
2014

Metro

Country

 

 

Metro

Thomas Luttrell

South Perth PS

 

Boys North Cottesloe Primary
Girls Frederick Irwin Anglican
Country
Mixed Kulin District High School
Mixed R/Up Tambellup Primary School
 2013
  

 

 

Metro

Country

  

 

 

 Metro 

Thomas Luttrell

South Perth PS  

Boys   Rosalie PS
Girls   Winthrop PS
Country 
Mixed  St Bernard’s PS
 2012  

 

Metro

Country

  

Metro

Thomas Luttrell

South Perth PS  

 Boys  Doubleview PS
 Girls   Nedlands PS
Country
Mixed St Joseph’s
 2011    Metro

Country

  

Metro

Thomas Luttrell

South Perth PS  

Boys  Winthrop PS
Girls   Brentwood PS
Country
Mixed St Josephs
2010

Metro – 22 teams

Country –  53 teams

Metro

Thomas Luttrell

South Perth PS

Boys Booragoon PS
Girls Brentwood PS
Country
Mixed Nagle Catholic College
2009

Metro -

Country -

Metro

Thomas Luttrell

South Perth PS

Boys Booragoon PS
Girls Manning PS
Country
Mixed  St Lawrence PS
2008

Metro -

Country -

Metro  

Thomas Luttrell

South Perth PS

Boys Roleystone PS
Girls  Manning PS
Country
Mixed St Patrick’s PS
2007

Metro -

Country -

Metro

Thomas Luttrell

Kensington PS

Boys Booragoon PS
Girls Bibra Lake PS
Country  
Mixed St   Joseph College Albany
2006

Metro – 10

Country – 55

Metro

Thomas Luttrell

Mundijong PS

Boys Booragoon   PS
Girls PLC
Country
Mixed St   Lawrence’s PS